بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

نگهداری و پرستاری از سالمندان مبتلا به زوال عقل


زوال عقل به از دست رفتن عملکرد شناختی همراه با بعضی بیماری های خاص گفته می ‌شود. این مشکل بر حافظه، قدرت تفکر و رفتار فرد تاثیر می گذارد. مراقبت از سالمند مبتلا به زوال عقل یک فعالیت استرس زا و چالش بر انگیز است.

نیاز به حمایت از سالمندان در خانه با بدتر شدن بیماری زوال عقل ایجاد می ‌شود. آشنایی با درک سالمندان مبتلا به زوال عقل از دنیای اطراف، شروع خوبی در کمک به آنها خواهد بود. به آنها اجازه بدهید تا از چالش هایشان بگویند و در فرایند مراقبتی خود حضور داشته باشند.

بدقلقی های زوال عقل: در مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل باید چه انتظاری داشت؟

بزرگترین چالش های موجود در مراقبت از سالمندان مبتلا به زوال عقل، ناشی از تغییرات حافظه و شخصیت آنها است. اگر می خواهید از یک فرد مبتلا به زوال عقل مراقبت کنید، باید بدانید که چه در انتظارتان است و نشانه های زوال عقل را بررسی کنید. نشانه های فیزیکی رخ داده در افراد مبتلا به زوال عقل عبارتند از:

 • آشفتگی
 • حرکات یا صحبت های تکراری
 • گم شدن
 • مشکلات خواب، بیخوابی یا سندروم غروب افتاب
 • مشکل اشتها یا ناتوانی در تنها غذا خوردن
 • بی اختیاری

از جمله نشانه های روانی مشکلات شناختی و رفتارهای خاص افراد مبتلا به زوال عقل عبارتند از:

 • اشتباه گرفتن
 • قضاوت نادرست
 • گم شدن در مسیرهای اشنا
 • تاخیر داشتن یا عدم حضور در محل قرار
 • عدم انجام کارهایی که قبلا برایشان لذتبخش بوده

پیشگیری یا حداقل سازی مشکلات زوال عقل به کمک مراقبت از سالمندان مبتلا به زوال عقل

اگرچه نمی توان بسیاری از رفتارهای چالش برانگیز را از بین برد، اما به کمک موارد زیر در مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل می توان به پیشگیری از حداقل سازی آنها کمک کرد:

 • برقراری یک ارتباط بهتر با عزیز مبتلا به زوال عقل را یاد بگیرید: با یاد گرفتن روش های مختلف برای بهبود ارتباط با عزیزانتان، می توانید روابط و حمایت های روزانه خود با آنها را تقویت کنید.
 • یک روتین را ایجاد کرده و ادامه دهید: حضور در موقعیت های جدید باعث افزایش اضطراب افراد مبتلا به زوال عقل می‌ شود. در مراقبت از والدین سالمند مبتلا به زوال عقل، از سورپرایز و حضور در فعالیت های مختلف در طول یک روز خودداری کنید. برای سرگرم کردن آنها بر محیط های آرامش بخش و ترجیحا درون خانه تمرکز کنید.
 • یک محیط آرام و آرامبخش ایجاد کنید: تغییرات محیطی باعث افزایش اصطراب در عزیزان مبتلا به زوال عقل و ایجاد حس سردرگمی و گم شدگی در آنها می ‌شود. از نکات مراقبتی افراد مبتلا به زوال عقل می توان به کاهش صداهای بلند، خودداری از جابجایی مبلمان و گذاشتن چیزهای آشنا در دور و اطراف خانه اشاره کرد.
 • عزیزانتان را فعال نگه دارید: فعالیت فیزیکی به پیشگیری از بی قراری، گم شدن و رفتارهای پرخاشگرانه کمک می ‌کند. فعال بودن به داشتن یک خواب بهتر در شب هم منجر می ‌شود. پیاده روی، رقصیدن یا ورزش های نشسته گزینه های خوبی برای سالمندان مبتلا به زوال عقل است.
 • نظارت بر رژیم غذایی: جلوگیری از مصرف زیاد کافئین و شکر (که مخل خواب است) یک نکته مهم در رژیم غذایی است. مصرف الکل باعث افزایش سردرگمی می‌شود، بنابراین مصرف آن را برای عزیزانتان محدود و یا در صورت امکان قطع کنید.
 • ارتباطتان را تقویت کنید: با عزیزانتان درباره گذشته صحبت کنید؛ خیلی از افراد مبتلا به زوال عقل حتی اگر مکالمه با شما را به یاد نیاورند، اما اتفاقات گذشته را به خاطر دارند. صحبت درباره گذشته با والدینتان می تواند به آرام شدن آنها و تقویت رابطه شما منجر شود.
 • یک محیط ایمن ایجاد کنید: با پیشروی زوال عقل عزیزانتان، باید نگران ایمنی آنها باشید. اگر نگران گم شدن عزیزانتان هستید، می توانید از ابزارهای مجهز به GPS برای آنها استفاده کنید. این ابزارهای به خصوص برای کمک به پیشگیری از قرار گرفتن آنها در موقعیت های خطرناک و دانستن موقعیت آنها طراحی شده است.

گزینه های مراقبت از سالمندان مبتلا به زوال عقل

با پیشروی بیماری زوال عقل سالمند، چطور باید از او مراقبت کرد؟ نشانه ها و نحوه مراقبت از والدینتان در طول زمان تغییر خواهد کرد و مراقبت از سالمندان در مراحل پایانی زوال عقل، بدون داشتن کمک، بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است. چه به دنبال یک دوره استراحت کوتاه برای تمرکز بر سلامت خودتان و یا دنبال حمایت های دائمی تر هستید، باید حد کافی مراقبت از عزیزانتان را بدانید.

مراقبت خانگی از افراد مبتلا به زوال عقل

اگر مراقبت خانگی از فرد مبتلا به زوال عقل را انتخاب کرده اید، باید از ایمن بودن خانه مطمئن باشید. داروها و اشیاء خطرناک مانند چاقوی آشپزخانه باید در یک مکان امن نگهداری شود. همچنین لازم است تا قفل های بیشتری برای جلوگیری از گم شدن آنها و چراغهایی برای شب در نظر بگیرید.

اگر به کمک برای مراقبت از سالمندان مبتلا به زوال عقل نیاز دارید، خدمات مراقبتی در خانه، سطح متفاوتی از فرایندهای مراقبتی را بر اساس نیاز عزیزانتان ارائه می‌کند. خدمات مراقبتی در خانه برای افراد مبتلا به زوال عقل عبارتند از:

 • همراهی با بیمار
 • کمک به حمل و نقل به قرارهای ملاقات
 • آماده سازی وعده های غذایی
 • نظافت
 • کمک به فعالیت های روزمره مانند حمام کردن، لباس پوشیدن و آرایش کردن

مراقبت فرجه ای از افراد مبتلا به زوال عقل

مراقبت از فرد مبتلا به زوال عقل باعث ایجاد خطرات سلامتی فیزیکی و روانی جدی در پرستار می‌ شود. مراقبت فرجه ای که به آن مراقبت های کوتاه مدت هم گفته می ‌شود، یک مهلت استراحت برای پرستار سالمند فراهم می‌کند. شما در مدتی که عزیزانتان تحت مراقبت های حرفه ای قرار دارند، می توانید روی حضور در بین دوستان، کار، تفریح یا سلامت خودتان تمرکز کنید.

مراقبت فرجه ای، کمک به فعالیت های روزمره و مصرف دارو در یک محیط ایمن را ارائه می ‌کند. بسیاری از سازمان های داوطلب و گروههای حمایتی، مراقبت چند روزه تا چندماهه از سالمندان مبتلا به زوال عقل را ارائه می کنند. بعضی از گروههای امور سالمندان متخصص در مراقبت از بیماران مبتلا به مشکلات حافظه نیز خدمات مراقبتی فرجه ای را در برنامه هایشان دارند. قبل از انجام هر اقدام دائمی، بهتر است این گروهها را امتحان کنید.

خانه سالمندان برای سالمندان مبتلا  به زوال عقل

خانه های سالمندان بسیاری مانند خانه سالمندان نگار یک گزینه 24 ساعته برای نگهداری و ارائه خدمات پزشکی هستند. ساکنین خانه سالمندان از مشکلات جدی رنج می برند و شاید بستری باشند، از ویلچر استفاده کنند و یا به مراقبت های پرستار سالمند ماهر نیاز داشته باشند. پزشک باید قبل از انتقال عزیزانتان به یک خانه سالمندان نزدیک محل خانه شما، مراقبت های مورد نیاز از او را تجویز کند. سعی کنید از خانه سالمندانی که نزدیک محل خانه تان است را برای عزیزانتان انتخاب نمایید برای مثال اگر شما در غرب تهران ساکن هستید با پرس و جو از اطرافیان یا جستجو در اینترنت میتوانید بهترین خانه سالمندان غرب تهران را پیدا نمایید تا دسترسی شما به عزیزانتان راحت تر باشد و در صورت لزوم خود را فورا به آنها برسانید.

با توجه به اینکه خانه سالمندان برای افراد مبتلا به مشکلات پزشکی شدید طراحی شده، شاید آموزش خاصی برای مراقبت از افراد مبتلا به زوال عقل ندیده باشند و برنامه ای هم برای آنها نداشته باشند. نسبت پایین تر کارمندان به ازای ساکنین، امکان مراقبت های فردی از افراد مبتلا به زوال عقل را کاهش داده و همچنین بخش بزرگی از تراپی های انجام شده در خانه سالمندان به جای تمرکز بر زمینه های شناخته، بر جنبه فیزیکی ناشی از پیری متمرکز است. اگر برای مراقبت از عزیزانتان به خانه سالمندان نیاز شد، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تجربه و منابع در نظر گرفته شده برای مشکلات شناختی، از آنها رویکردشان درباره مراقبت از سالمندان مبتلا به زوال عقل را بپرسید.

اگر از بهترین روش مراقبت از عزیزان مبتلا به زوال عقل آگاهی ندارید، با یک مشاور امور سالمندان صحبت کنید.  آنها به شما در بررسی کامل نیازهای والدین، انتظاراتتان از فرایند مراقبتی و انواع روشهای مراقبتی و پیدا کردن راه حل مناسب کمک می کنند.

لینک کوتاه

پست های مرتبط

روز فرهنگ عمومی و بازخوانی مقالات مرتبط با آن در SID

تاریخ: 1401/08/11

بازدید: 948

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

براساس گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی، پربازدیدترین مقالات علمی با موضوع فرهنگ عمومی معرفی شدند.

مدرس

@ins

تأثیر ریپورتاژ بر برندینگ

تاریخ: 1400/05/05

بازدید: 6694

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این مجال قصد داریم که ضمن بازتعریف برخی واژه‌ها به اهمیت فناوری اطلاعات و تبلیغات در بستر وب بپردازیم.

مدرس

@ins

جاوا اسکریپت(JavaScript): معرفی بهترین آموزش های جاوا اسکریپت

تاریخ: 1401/09/20

بازدید: 1034

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

معرفی زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به همراه بهترین منابع یادگیری برنامه نویسی جاوا اسکریپت در این مطلب.

مدرس

@ins