بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

ماهواره تحقیقات زیست‌محیطی SMAP


Soil Moisture Active Passive) به اختصار اسمپ (SMAP) نامیده می‌شود، ماهواره تحقیقات زیست‌محیطی است.

لایه سطحی خاک اهمیت زیادی دارد چون ، غذایی که می‌خوریم در آن رشد می کند ، همه گیاهان در لایه سطحی خاک رشد می کنند. میزان آب موجود در یک خاک رطوبت نام دارد. رطوبت عامل مهمی است و مقدار آن برای رشد موجودات باید متعادل باشد (نه خیلی خشک و نه خیلی خیس). به طور خاص، میزان رطوبت خاک باید مطابق با نیازهای گیاهان، حیوانات و سایر موجودات زنده‌ی یک زیستگاه باشد . اندازه گیری سطح رطوبت خاک به ما کمک می کند تا تغییرات در سراسر جهان در مورد زمان طوفان های بزرگ و اندازه گیری مکرر تغییرات در طول فصل را مورد سنجش قرار دهیم.

رطوبت موجود در خاک ، به طور غیر مستقیم بر ما و زندگی مان تاثیر می گذارد. مشاهدات SMAP ، به این موضوع می پردازد که کدام مناطقی از زمین سردتر و یا گرم تر شده است. رطوبت خاک فعال و غیرفعال (انگلیسی: Soil Moisture Active Passive) به اختصار اسمپ (SMAP) نامیده می‌شود، ماهواره تحقیقات زیست‌محیطی است. ماموریت آن، اندازه گیری و مشاهده سطح آب های زمین است. SMAP در آوریل سال 2015 به فضا پرتاب شد. SMAP از سال 2018 تا کنون بی عیب و نقص کار کرده است.SMAP هر دو یا سه روز یکبار به بررسی رطوبت خاک زمین می پردازد.

ماهواره تحقیقات زیست‌محیطی SMAP

همه جای زمین به یک شکل نیست، SMAP به اندازه گیری میزان آب موجود در لایه بالایی خاک می پردازد. SMAP به شناسایی و تشخیص اینکه چه مقدار از زمین یخ زده یا ذوب شده نیز می پردازد. جایی از زمین که یخ زده نیست ، SMAP به اندازه گیری سطح آب بین مواد سنگی و ذرات می‌پردازد که در هرجایی از خاک زمین وجود دارند. همچنین، SMAP به اندازه گیری سطح آب در لایه‌های پایین خاک نیز می پردازد.

همچنین این ماهواره تحقیقاتی نقشه جهانی از رطوبت خاک تهیه می کند. محققان از داده های این ماهواره استفاده می کنند تا به ما در بهبود درک حفظ آب، انرژی و جریان کربن کمک کنند. در این پست به معرفی پایگاه SMAP که به صورت دسترسی آزاد در اختیار همه است می پردازیم.

برای ملاحظه اطلاعات مربوط به SMAP، به آدرس  مراجعه کنید. در قسمت بالا، اطلاعاتی مثل سطح دریاها، سطح رطوبت خاک، سرعت طوفان‌ها و سطح شوری دریاها را می توانید ملاحظه کنید.

در قسمت سطح دریاها ، که در ادامه فیلم مربوط به آن اورده شده است، به این نتیجه رسیدند که چرخه آب در شبه قاره هند و حوضه کنگو در تغییر رطوبت خاک به دلیل بارش باران های موسمی مشهود است.

در فیلم زیر ، به شوری دریا پرداخته شده است . در قسمت تخلیه آب شیرین از رودخانه های اصلی، مانند رودخانه مکنزی، به اقیانوس منجمد شمالی با کاهش شوری سطح دریا در اواخر بهار و فصل تابستان منعکس می شود.

در قسمت طوفان ها می توانید ، بالاترین و کم ترین میزان سرعت طوفان را ملاحظه کنید. این تصاویر نشان می دهد که حداکثر سرعت باد هاروی از حدود 56 مایل در ساعت (25 متر در ثانیه) به حدود 107 مایل در ساعت (47.8 متر در ثانیه) در 36 ساعت قبل از سقوط به زمین افزایش یافته است.

ماهواره تحقیقات زیست‌محیطی SMAP

پیش بینی رطوبت خاک ناسا

با استفاده از ابزار پیش بینی رطوبت خاک ، می توانید به پیش بینی جهانی محصول بپردازید. با داده های ماهواره Soil Moisture Active Active Passive ناسا، می توانید میزان آب موجود در خاک را برای شناسایی مناطق مستعد خشکسالی یا سیل بررسی کنید . در این نقشه با داده های SMAP از 16 می تا 18 می 2018، خاک هایی که از حد معمول مرطوب تر هستند به رنگ سبز دیده می شوند، در حالی که خاک هایی که خشک تر از حد معمول هستند به رنگ قهوه ای دیده می شوند.

این بررسی ابتدا فقط در سطح آمریکا بود ولی اکنون به کل جهان می پردازد. این مرکز به پاکسازی برای شرایط جهانی رشد کشاورزی ، مانند رطوبت خاک، دما، بارندگی، سلامت پوشش گیاهی و غیره می پردازد.

ماهواره تحقیقات زیست‌محیطی SMAP

برای دریافت آخرین‌های بلاگ در خبرنامه عضو شوید.

نتیجه گیری

سایت داده های SMAP، ابزاری برای محققان و دانشمندان علوم زمین و محیط زیست است و به آنها کمک می کند تا در مورد شرایط جوی زمین و پیش بینی رخدادهای طبیعی مثل سیل و طوفان بپردازند و تمهیدات لازم را در نظر بگیرند. همچنین این ابزار می تواند با توجه به بحران آب در کشور و وضعیت خشکسالی ایران ، به آنها کمک کند تا این بحران را در کشور مدیریت کند.

 

 

پست های مرتبط

سلول بنیادی چیست

تاریخ: 1400/08/26

بازدید: 5654

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

سلول بنیادی، به سلول گفته می شود که دارای دو ویژگی است : اول ،  سلول قابلیت تکثیر داشته باشد ، به این معنی که قادر به انجام تقسیمات میتوز به منظور حفظ جمعیت خود باشند و دوم اینکه بتواند به سلول های مختلف تمایز پیدا کند .

مدرس

@ins

100 مقاله پراستناد مرتبط با تصویرسازی تشدید مغناطیسی(MRI)

تاریخ: 1397/06/26

بازدید: 1908

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

Magnetic resonance imaging

مدرس

@ins

مهم ترین مقالات علمی در مورد طب بازساختی

تاریخ: 1400/09/17

بازدید: 1027

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

طب بازساختی یکی از مهم ترین مباحث زیست فناوری است .

مدرس

@ins

بحران دسترسی آزاد به مقالات

تاریخ: 1398/10/29

بازدید: 2770

1398

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

A Crisis in “Open Access”: Should Communication Scholarly Outputs Take 77 Years to Become Open Access?

مدرس

@ins

مهم ترین مقالات علمی در مورد ژن درمانی

تاریخ: 1400/08/13

بازدید: 1871

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

در این پست به بررسی روند علمی مدارک علمی در مورد ژن درمانی می پردازیم . ژن درمانی تکنيکي است که از ژن ها براي درمان يا پيشگيري بيماري ها استفاده مي کند. ژن درمانی از  روش‌های درمانی است که با کمک  آن به ترمیم و رفع عیب ژن می پردازد و بیماری را درمان می کنند.

مدرس

@ins

جدیدترین موضوعات رشته روان‌شناسی

تاریخ: 1399/12/05

بازدید: 23892

1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

خطوط اصلی پژوهش در روانشناسی

مدرس

@ins

مهم ترین مقالات علمی در مورد سرطان سینه

تاریخ: 1400/07/25

بازدید: 1884

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

سرطان سینه ، سرطانی است که در سلول های سینه ایجاد می شود. بعد از سرطان پوست ، سرطان سینه شایع ترین سرطان در میان زنان آمریکایی است .

مدرس

@ins

ناباروری چیست ؟ مهم ترین مقالات علمی در مورد درمان ناباروری

تاریخ: 1400/07/28

بازدید: 1023

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

ناباروری ، به ناتوانی فرد، حیوان یا گیاه در تولید مثل با روش های طبیعی گفته می شود.

مدرس

@ins

جدیدترین عناوین مدارک علمی مرتبط با "علوم سلامت"

تاریخ: 1397/08/28

بازدید: 1148

1397

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

کلمات کلیدی علوم سلامت

مدرس

@ins