بلاگ

پایگـاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

پردازش زبان طبیعی چیست ؟


وبینار پردازش زبان طبیعی و ارزیابی برون دادهای علمی

پردازش زبان طبیعی یکی از زیرشاخه های مهم در حوزه علوم کامپیوتر ، هوش مصنوعی و نیز زبان شناسی محاسباتی است که به تعامل بین کامپیوتر و زبان های طبیعی یا انسانی می پردازد . پردازش زبان طبیعی به استفاده از کامپیوتر برای پردازش زبان گفتاری و نوشتاری می پردازد . یعنی کامپیوترها قادر خواهند بود تا گفتار و نوشتار زبان طبیعی را تحلیل و سپس آن را تولید کنند .

از کاربردهای پردازش زبان طبیعی می توان به تحلیل گفتمان ، ترجمه ماشینی ، برچسب گذاری اجزای کلام ، رفع ابهام و استخراج روابط نام برد . تحلیل گفتمان اصطلاحی است که زبان نوشتاری ، گفتاری و یا هر گونه پدیده نشانه شناختی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد . تحلیل گفتمان یکی از زیر شاخه های علم زبان شناسی است .

ترجمه ماشینی به ترجمه متنی از یک زبان طبیعی به زبان دیگر که توسط کامپیوتر انجام می شود ، گفته می شود . در سطح مقدماتی، ترجمه ماشینی ، جایگزین ساده برای کلمات از زبان طبیعی به زبان دیگر است .

برچسب گذاری اجزای کلام به این موضوع می پردازد که هر کلمه در جمله یا بخشی از متن چه نقشی دارد . این برچسب گذاری نقش کلمه در متن ، مثل اسم ، فاعل ، فعل ، صفت ، قید و غیره را مشخص می کند . بعضی کلمات ممکن است یک یا چند برچسب داشته باشد . برای مطالعه بیشتر کلیک کنید .

وبینار پردازش زبان طبیعی و ارزیابی برون دادهای علمی

وبینار پردازش زبان طبیعی و ارزیابی برون دادهای علمی توسط دکتر پگاه تاجر به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد . برای ملاحظه وبینار پردازش زبان طبیعی و ارزیابی برون دادهای علمی به فیلم مراجعه کنید .

 

 

چالش های پردازش زبان فارسی

وبیناری با موضوع موانع و چالش های پردازش زبان فارسی با حضور امین رحمانی ، ایمان خانی ، محمد دهقانی و محمد رضا محتاط برگزار شد . در وبینار چالش های پردازش زبان فارسی ، به مشکلات زبان فارسی برای پردازش زبان طبیعی پرداخته شد . برای ملاحظه وبینار پردازش زبان فارسی به فیلم مراجعه کنید .

 

منبع:

داداش تباراحمدی، ک.، و خیرخواه، م.، و رشیدی، ع. (1397). تشخیص حملات سایبری پیشرفته با استفاده از مدل سازی رفتاری مبتنی بر پردازش زبان طبیعی. پدافند الکترونیک و سایبری, 6(3 (پیاپی 23) ), 141-151. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=486701

امیری، ناهید،1395،پردازش زبان طبیعی و بازیابی اطلاعات موسیقایی،ششمین همایش پژوهش های نوین در علوم و فناوری،کرمان.

 

پست های مرتبط

تقطیع کلمات انگلیسی بهم چسبیده

تاریخ: 1400/01/18

بازدید: 1795

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

نصب پکیج wordninja

مدرس

@ins

روابط اصطلاحات در پردازش زبان طبیعی

تاریخ: 1400/01/18

بازدید: 2683

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

تعاریف برخی از اصطلاحات پردازش زبان طبیعی

مدرس

@ins

یادگیری ماشین در پزشکی

تاریخ: 1400/02/06

بازدید: 4295

1400

زمان مطالعه: 5 دقیقه دقیقه

فعالیت های اداره تحلیل دادگان در حوزه پزشکی

مدرس

@ins

تحلیل احساس در شبکه‌های اجتماعی

تاریخ: 1401/05/11

بازدید: 632

1401

زمان مطالعه: 2 دقیقه

با امکانات شبکه‌های اجتماعی، افراد می‌توانند افکار و احساس خود را آزادانه به‌اشتراک بگذارند.

مدرس

@ins