برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ويژگي هاي سبکي «نگارستان» جويني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشکده علوم و معارف حدیث
 
چکیده: 

نگارستان جويني، به سال 735 ﻫ .ق، يعني هفتاد و نه سال پس از نگارش گلستان سعدي، و به همان سبک، نوشته شده است. پس ميتوان اين کتاب را پس از روضه خلد مجد خوافي - که آن را در سال 733 ق نگاشته ـ دومين اثر نگارش يافته به تقليد از گلستان دانست. اگرچه کتاب، توان همسرى با گفتار فصيح و فاخر سعدى را ندارد، ليكن در حد خود، زيبا، ساده و مفيد است.
اين مقاله بر آن است که ويژگيهاي سبکي کتاب نگارستان جويني را بررسي کند. لذا در آغاز، به نويسنده آن يعني «معين الدين جوينى»، متخلص به «معينى» و کتابش نگارستان پرداخته و اطلاعاتي را به دست داده است.
در ادامه مقاله، ويژگيهاي سبکي «نگارستان» جويني، در سه سطح زباني، ادبي، و فکري، مورد بررسي قرار گرفته. در سطح زباني، ويژگيهاي صرفي و نحوي کتاب، بررسي شده است. در سطح ادبي، صنايع بديع لفظي و معنوي و همچنين نمود علم بيان و معاني واکاوي شده اند. ديدگاه هاي معين الدين درباره اخلاق گرايي، انديشه هاي صوفيانه و ارادات به اهل بيت، بخش ويژگيهاي فکري اثر را شکل داده  است.
نويسندگان مقاله اين كتاب را كه هنوز بچاپ نرسيده است، تصحيح كرده اند
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورشریف، ح. (1392). بررسی ویژگی های سبکی «نگارستان» جوینی. سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب), 6(2 (پی در پی 20)), 57-75. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=199882Vancouver : کپی

پورشریف حسین. بررسی ویژگی های سبکی «نگارستان» جوینی. سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب). 1392 [cited 2021August02];6(2 (پی در پی 20)):57-75. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=199882IEEE : کپی

پورشریف، ح.، 1392. بررسی ویژگی های سبکی «نگارستان» جوینی. سبک شناسی نظم و نثر فارسی (بهار ادب), [online] 6(2 (پی در پی 20)), pp.57-75. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=199882. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 374 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی