4 SID.ir | مقايسه تاثيرات سه روش تمرين درماني بر شدت درد و درصد ناتواني افراد مبتلا به كمر درد مكانيكي مزمن
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثيرات سه روش تمرين درماني بر شدت درد و درصد ناتواني افراد مبتلا به كمر درد مكانيكي مزمن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: هدف از طرح و اجراي اين تحقيق ارزيابي سه روش متداول ورزش درماني در بيماران مبتلا به کمردرد و مطالعه چگونگي تاثير هر يک از اين ورزش ها بر شدت درد و درصد ناتواني ناشي از کمر درد است.
روش انجام تحقيق: اين مطالعه به صورت کارآزمايي باليني بر روي 25 بيمار مبتلا به کمردرد مزمن مکانيکي با شرايط شغلي يکسان انجام شد. ميزان شدت درد توسط جدول ارزيابي عددي درد، و درصد ناتواني ناشي از کمردرد توسط پرسشنامه اوسوستري مورد ارزيابي قرار گرفت. ميزان اعتبار داده ها نيز بوسيله آزمون کندال محاسبه شد. افراد مورد تحقيق به سه زير گروه تقسيم شدند به گونه اي که ميانگين متغيرها در سه گروه، اختلاف معني داري با يکديگر نداشتند. گروه اول با تعداد 8 نفر ورزش هاي ويليامز را انجام دادند، و گروه دوم با تعداد 7 نفر ورزش هاي مکنزي، و گروه سوم با تعداد 10 نفر بودند که ورزش هاي ثبات دهنده را انجام دادند. طبق برنامه هر گروه طي دو مرحله 6 هفته اي (6 هفته اول 6 روز در هفته و 6 هفته دوم 3 روز در هفته - (يکروز در ميان) و در مجموع 12 هفته ورزش هاي مربوط به خود را انجام دادند. ارزيابي آماري با استفاده از نرم افزار SPSS و انجام آزمون هاي ويلکاکسون – فريدمن - کروسکال واليس و من ويتني انجام شد.
يافته ها: نتايج به دست آمده نشان دادند که ورزش هاي انجام شده در هر سه گروه با کاربرد ورزش هاي تقويتي عضلات ستون فقرات مي توانند بر کاهش درد بيماران موثر باشند. البته زمان و سرعت کاهش درد، درصد ناتواني و ماندگاري تاثير ضد درد در گروهي که ورزش هاي ثبات دهنده را انجام داد با دو گروه ديگر اختلاف معني دار وجود داشت. (P=0.01)
نتيجه گيري: بنابراين در هر سه روش درماني درد بيمار کاهش مي يابد، ليکن ورزش هاي ويليامز و مکنزي هميشه در شرايط استاتيک انجام مي شوند و يک گروه عضلاني خاص را تقويت مي کنند، اما در ورزش هاي ثبات دهنده، علاوه بر تقويت عضلات در شرايط استاتيک تقويت عضلات، در شرايط ديناميک نيز صورت مي گيرد. بيمار از شرايط انجام تمرينات سبک به سمت تمرينات سنگين، و در نهايت به سوي بهبود شرايط تعادل از دست رفته پيش مي رود، به همين دليل انجام اين ورزش علاوه بر تسريع در کاهش درد موجب بهبود شرايط ذهني فرد، بهبود اعتماد به نفس و در نهايت کاهش درصد ناتواني ناشي از کمردرد مي شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 234
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی