برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تصويرهاي قرآني در آثار منظوم جامي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

يکي از منابع غني که ادب فارسي بسيار از آن بهره گرفته، قرآن کريم است. شاعران و نويسندگان ما به صورتهاي مختلف از قرآن، تاثير و بهره گرفته اند. شيوه تصوير سازي (ايماژ) و بهره گيري از صور خيال قرآن، يکي از راههاي غني سازي متون به ويژه در شعر است. عبدالرحمن جامي شاعر بلند آوازه قرن نهم هجري، در آثار منظوم خود - همانند مثنوي مولوي - فراوان از آيات قرآن تاثير پذيرفته است. او در غزلياتش که بيانگر حالات و عشق هاي عرفاني است و در مثنويهاي هفت گانه اش، متاثر از آيات قرآن است.
در اين مقاله سعي بر آن است که در بعضي از زمينه هاي عرفاني و اخلاقي و پندآموزي، ابياتي از اشعار جامي آورده شود که در تصويرها و صحنه سازيها از آيات بهره گرفته است.
شيوه تصويرسازي با تاثير از آيات قرآن، تاکنون کمتر مورد توجه بوده است. اما در اين مقاله ما بيشتر بر آن تاکيد خواهيم کرد و نشان خواهيم داد که جامي در اشعار به ويژه مثنوي هايش حالات، منظره ها و صحنه هاي گوناگوني را با تاثير از آيات قرآن، مجسم کرده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رادمنش، س.، و مهرآوران، م. (1380). تصویرهای قرآنی در آثار منظوم جامی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 2(2 (ضمیمه)), 71-82. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9305Vancouver : کپی

رادمنش سیدمحمد، مهرآوران محمود. تصویرهای قرآنی در آثار منظوم جامی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1380 [cited 2021September18];2(2 (ضمیمه)):71-82. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9305IEEE : کپی

رادمنش، س.، مهرآوران، م.، 1380. تصویرهای قرآنی در آثار منظوم جامی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 2(2 (ضمیمه)), pp.71-82. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9305. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 311 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی