برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مروري بر سبك شاعري بهار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

شاعر توانا و محقق دانشمند، استاد فقيد محمد تقي ملک الشعراي بهار از چهره هاي شاخص ادبي و سياسي عصر حاضر است. در اين مقاله، نويسنده سعي نموده است تا برخي ويژگيهاي سبک شاعري بهار را به اختصار مورد بحث و بررسي قرار دهد. در يک نگاه کلّي مي توان گفت: سبک شاعري بهار در واقع جمع و تلفيقي است بين آنچه خود او سبک خراساني و عراقي مي خواند با بعضي شيوه ها و طرزهايي که ارمغان ادب و فرهنگ مغرب زمين بوده است. بهار خود درباره سبک شعر خويش مي گويد:
"تتبعات من در سبک کلاسيک و سبک معاصر و ساده هر دو پيشرفت کرده توانستيم به هر سبکي که بخواهيم شعر بگويم چه قصايد کلاسيک چه مستزادها و مسمط هاي ملي ساده، چه قطعات و رباعيات و مثنويات عوام پسند و چه غزلهاي عاشقانه به سبک عراقي."
بهار در قصيده پردازي بيشتر به سبک خراساني توجه داشته و در غزلسرايي به سبک عراقي شعر سروده است. هرچند او را بايد احيا کننده سنتهاي شاعران کهن خواند اما آثار تجدد و تنوع در اکثر اشعار او در لفظ و معني آشکار است. برخي از منتقدان ادبي بر اين عقيده اند که بهار داراي سبک خاص و مستقلي نبوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاکمی، ا. (1380). مروری بر سبک شاعری بهار. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 2(2 (ضمیمه)), 33-41. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9302Vancouver : کپی

حاکمی اسماعیل. مروری بر سبک شاعری بهار. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1380 [cited 2021September19];2(2 (ضمیمه)):33-41. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9302IEEE : کپی

حاکمی، ا.، 1380. مروری بر سبک شاعری بهار. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 2(2 (ضمیمه)), pp.33-41. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9302. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 4969 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی