برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1380 , دوره  9 , شماره  36 ; از صفحه 45 تا صفحه 74 .
 
عنوان مقاله: 

پايش و ارزيابي طرح هاي يكپارچه توسعه روستايي مطالعه موردي حوزه آبريز حبله رود

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

طي سال هاي متمادي، عواملي نظير فقر اقتصادي، حاكم بر مناطق روستايي و سطح پايين دانش و آگاهي روستانشينان نسبت به مراقبت و حفاظت از منابع طبيعي و در نهايت بهره برداري نامناسب از آن باعث تخريب شديد اين منابع و تشديد فقر وتوسعه نيافتگي در مناطق روستايي شده است.
مقوله مديريت پايدار منابع آب و خاك به عنوان يكي از
راهكارهاي توسعه يكپارچه روستايي از مهمترين تحولات مورد نظر صاحبنظران داخلي و خارجي براي جلوگيري از تشديد فرآيند تخريب و فرسايش منابع طبيعي كشور و احياي مجدد اقتصاد روستايي با گرايش نوسازي مبتني بر اصل مشاركت بهره برداران و روستاييان در اين راستا بوده است.
پايش و ارزيابي هاي مستمر به عنوان يكي از ابزارهاي مهم كنترل و هدايت در افزايش كارآيي عملكرد نظام مديريت اين منابع و تسريع در فرآيند توسعه روستايي از اهميت بسزايي در اين برنامه ها برخوردار است.
اين مقاله با مروري گذرا بر تجربه بعضي از كشورها در زمينه پايش و ارزيابي پروژه هاي توسعه روستايي بر محور مشاركت روستائيانبه معرفي مهمترين روش هاي پايش و ارزيابي پروژه هاي توسعه روستايي مي پردازد. همچنين با استفاده از روش تعيين و محاسبه شاخصهاي كليدي و به استناد اطلاعات جمع آوري شده از 168 نمونه از 21 روستاي مورد بررسي در منطقه حوزه آبخيز حبله رود، نتايج اقتصادي اجراي اولين طرح يكپارچه توسعه روستايي و حفاظت از محيط زيست در ايران را مورد ارزيابي قرار مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 367
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی