برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1380 , دوره  9 , شماره  36 ; از صفحه 7 تا صفحه 22 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير سياست هاي حمايت قيمتي بر روند رشد توليدات كشاورزي در ايران تحلیلی با استفاده از روش تجزیه کاری

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

قيمت گذاري محصولات كشاورزي، همواره به عنوان يكي از مهمترين ابزارهاي مداخله دولت در بخش كشاورزي، مورد توجه سياستگذاران و برنامه ريزان كشورها و از جمله ايران بوده است. در اين مطالعه سعي شده است تا عملكرد اين سياست حمايتي دولت در خصوص كل محصولات زراعي كشور ارزيابي شود و تاثيرات آن بر رشد محصولات طي دوره 1356-76 مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد. به اين منظور، روش تجزيه تكاثري به كار رفته است. اطلاعات و آمار مورد استفاده در اين مطالعه آمار سري زماني سطح زير كشت، توليد، عملكرد و قيمت هاي محصولات زراعي مربوط به سال هاي زراعي 1355-56 تا 1375-76 براي كل كشور و نيز به تفكيك استانهاست.
نتايج به دست آمده از روش تجزيه تكاثري نشان مي دهد كه رشد ارزش توليد محصولات زراعي طي دوره مورد مطالعه، 231 درصد، معادل 11.55 درصد رشد متوسط سالانه، بوده است. حدود 75 درصد از اين رشد، برخاسته از افزايش قيمت و بقيه آن ناشي از افزايش در عملكرد، سطح زير كشت و الگوي كشت بوده است. در اين ميان سهم بهره وري زمين از كل رشد، 13 درصد و سهم سطح زير كشت، 6 درصد بوده است. نتايج اين مطالعه نشان مي دهد كه سياست هاي حمايت قيمتي نه تنها نتوانسته است انگيزه لازم را براي توليد كنندگان بخش فراهم آورد تا با سرمايه گذاري بيشتر روي زمين هاي موجود باعث افزايش بهره وري آن شوند و يا با به زير كشت بردن زمين هاي جديد، موجبات رشد توليد را از اين طريق فراهم آورند، بلكه اين سياست ها بيشتر در جهت خنثي سازي بخشي از فشارهاي تورمي ناشي از افزايش قيمت نهاده ها در بخش به كار گرفته شده است. اين نتايج لزوم تجديد نظر در سياست هاي قبلي دولت در مورد قفميت هاي تضميني محصولات زراعي را جهت پاسخگويي به تقاضاي رو به رشد جمعيت كشور و جلوگيري از افزايش واردات مواد غذايي گوشزد مي كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سلامی، ح.، و اشراقی، ف. (1380). تاثیر سیاست های حمایت قیمتی بر روند رشد تولیدات کشاورزی در ایران تحلیلی با استفاده از روش تجزیه کاری. اقتصاد کشاورزی و توسعه, 9(36), 7-22. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9291Vancouver : کپی

سلامی حبیب اله، اشراقی فرشید. تاثیر سیاست های حمایت قیمتی بر روند رشد تولیدات کشاورزی در ایران تحلیلی با استفاده از روش تجزیه کاری. اقتصاد کشاورزی و توسعه. 1380 [cited 2021December01];9(36):7-22. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9291IEEE : کپی

سلامی، ح.، اشراقی، ف.، 1380. تاثیر سیاست های حمایت قیمتی بر روند رشد تولیدات کشاورزی در ایران تحلیلی با استفاده از روش تجزیه کاری. اقتصاد کشاورزی و توسعه, [online] 9(36), pp.7-22. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9291. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 254 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی