برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1381 , دوره  1 , شماره  4 ; از صفحه 39 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مديريت ايمني در ورزشگاههاي فوتبال كشور از ديدگاه تماشاگران، بازيكنان و مديران اجرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف از اين تحقيق بررسي عوامل موثر در مديريت ايمني ورزشگاههاي فوتبال کشور از ديدگاه تماشاگران، بازيکنان و مديران اجرايي ورزشگاهها است. مديريت ايمني به مفهوم کنترل و بهينه سازي کليه عوامل ساختاري و مديريتي است تا امکان ايجاد خطر براي کاربران، کارکنان و کليه افراد مرتبط با سيستم را به حداقل برساند. اين تحقيق از نوع توصيفي است که به روش پيمايشي انجام شده است. جامعه آماري تحقيق را کليه تماشاگران، بازيکنان و مديران اجرايي و مسئولان ورزشگاههاي فوتبال ليگ برتر در سال 1379 تشکيل داده است که حدود 2000 نفر (2%) حجم نمونه تماشاگران، 150 نفر (حدود 5%) حجم نمونه بازيکنان و 26 نفر (برابر با حجم جامعه) حجم نمونه مسئولان را تشکيل داده است. ابزار اندازه گيري 3 پرسشنامه مجزا براي هر يک از گروههاي تحت بررسي بود که از سوي محقق هنجاريابي گرديد. بعضي از يافته هاي تحقيق عبارتند از:
اکثر تماشاگران فوتبال در کشور ما را گروههاي سني زير 25 سال تشکيل مي دهند، اکثر طرفداراني که به رفتارهاي نابهنجار اقدام مي کنند در طبقه سني 15 تا 20 سال قرار دارند. ساختار ورزشگاههاي فوتبال در کشور و امکانات مربوط به آن ضعيف و نامناسب توصيف شده است.
ساختار نامناسب ورزشگاه مهم ترين عاملي است که باعث نارضايتي تماشاگران مي شود. مديريت مجموعه که ترکيبي از عوامل : نظم، جلوگيري از اتلاف وقت هنگام ورود و خروج، برخورد نامناسب مامورين کنترل و نيروهاي انتظامي و... است، تا حدودي مناسب ارزيابي شده است. در جلوگيري از امکان بروز آشوب يا واکنش هاي رفتاري نامناسب، توجه به داوري عادلانه، نظم در انجام مراحل يک مسابقه، برخورد با بازيکنان خاطي داراي بيشترين اولويت است. از ديدگاه بازيکنان، حساسيت هاي کاذب و خبرسازي جرايد و صدا و سيما در متشنج ساختن جو ورزشگاه و تاثير سوء در رفتار تماشاگران قبل از شروع مسابقه بسيار موثر است. در نهايت الگوي استانداردهاي پايه براي مديريت ايمني ورزشگاهها ارائه شده است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحیمی، ق.، و امیرتاش، ع.، و خیبری، م. (1381). بررسی مدیریت ایمنی در ورزشگاههای فوتبال کشور از دیدگاه تماشاگران, بازیکنان و مدیران اجرایی . پژوهش در علوم ورزشی, 1(4), 39-52. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9287Vancouver : کپی

رحیمی قاسم، امیرتاش علی محمد، خیبری محمد. بررسی مدیریت ایمنی در ورزشگاههای فوتبال کشور از دیدگاه تماشاگران, بازیکنان و مدیران اجرایی . پژوهش در علوم ورزشی. 1381 [cited 2021September19];1(4):39-52. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9287IEEE : کپی

رحیمی، ق.، امیرتاش، ع.، خیبری، م.، 1381. بررسی مدیریت ایمنی در ورزشگاههای فوتبال کشور از دیدگاه تماشاگران, بازیکنان و مدیران اجرایی . پژوهش در علوم ورزشی, [online] 1(4), pp.39-52. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9287. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 337 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی