برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1381 , دوره  10 , شماره  37 ; از صفحه 133 تا صفحه 155 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه مبادله منتخبي از محصولات كشاورزي جهان و ايران طي چند دهه گذشته

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقاله حاضر ابتدا به تبيين مباني نظري و تاريخي "رابطه مبادله" مي پردازد، سپس رابطه مبادله منتخبي از محصولات كشاورزي مبادله اي را در مقايسه با كالاهاي صنعتي ساخته شده در بازارهاي جهاني و ايران طي چند دهه گذشته مورد محاسبه، بررسي و تحليل قرار مي دهد. به عبارت دقيق تر در اين مقاله اولا مباحث نظري و تعاريف متعدد و متعارف از "رابطه مبادله" و نحوه محاسبه آن به اختصار ارايه مي شود. ثانيا نتايج حاصل از پاره اي پژوهشها و شواهد تجربي در خصوص روند دراز مدت و تغييرات كوتاه مدت رابطه مبادله در بين مواد اوليه و محصولات كشاورزي از يك سو و كالاهاي ساخته شده صنعتي از سوي ديگر، مورد بررسي قرار مي گيرد. در اين زمينه، نتايج به دست آمده از پژوهشها و همچنين نقدهاي صورت گرفته بر آنها مورد توجه قرار گرفته است.
ثالثا نتايج حاصل از
تحقيق در دو محور به شرح زير ارايه مي شود. ابتدا 20 قلم از محصولات كشاورزي و فرآورده هاي آن در بازارهاي جهاني طي سالهاي 1968-1997 انتخاب و رابطه مبادله پاياپاي (تهاتري) خالص اين محصولات در مقايسه با كالاهاي ساخته شده صنعتي محاسبه و تحليل مي شود، سپس 15 قلم از محصولات مهم صادراتي كشاورزي ايران انتخاب مي گردد و رابطه مبادله پاياپاي خالص و درآمدي آن براي دوره زماني 1976-1998 محاسبه و بررسي مي شود.
در پايان مقاله نيز علاوه بر جمعبندي، ملاحظات پاياني و توصيه هاي سياستي منتج از پژوهش ارايه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسینی، م.، و شاه مرادی، م. (1381). بررسی رابطه مبادله منتخبی از محصولات کشاورزی جهان و ایران طی چند دهه گذشته. اقتصاد کشاورزی و توسعه, 10(37), 133-155. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9278Vancouver : کپی

حسینی میرعبداله، شاه مرادی منوچهر. بررسی رابطه مبادله منتخبی از محصولات کشاورزی جهان و ایران طی چند دهه گذشته. اقتصاد کشاورزی و توسعه. 1381 [cited 2021September24];10(37):133-155. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9278IEEE : کپی

حسینی، م.، شاه مرادی، م.، 1381. بررسی رابطه مبادله منتخبی از محصولات کشاورزی جهان و ایران طی چند دهه گذشته. اقتصاد کشاورزی و توسعه, [online] 10(37), pp.133-155. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9278. 

 
بازدید یکساله 132 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی