برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فياض لاهيجي شاعر و لايت مدار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

در ادب فارسي، برخي شاعران شعر خويش را در خدمت عقيده خويش گرفته اند. کسائي مروزي، خسرو قبادياني، قوامي رازي و ... در اين جرگه اند. همراه با تحول تدريجي بافت اعتقادي مردم اين سرزمين از تسنن به تشيع، اين سير در شعر فارسي نيزپي گرفته شده است. در دوران صفويه، نگرش اعتقاد شيعي، تفکر غالب بر اين خطه است و بالطبع سير شعر و ادب فارسي نيز بازتاب همين نگرش.
فياض لاهيجي، فيلسوف، متکلم، عالم ديني و شاعر مشهور روزگار صفويان، از جمله کساني است که شعر را محمل انديشه ناب ديني و ابزار ابراز حق دانسته اند.
چنان که بزرگان علوم ديني تصريح کرده اند وجه اساسي اختلاف در دو ديدگاه تشيع و تسنن، "امامت" است.
شروط اساسي امام از منظرالشيعه اماميه، "نص"، "عصمت" و "علم خدادادي" است. فياض، چونان متکلمي برهان مدار در شعر خويش، اين سه اصل اصيل و رکن رکين را بر مرکب شعر نشانده و بدان پرداخته است. البته در کنار اين اصول، فضايل ديگر خاندان عصمت و طهارت عليهم السلام را نيز از نظر دور نداشته و اشارات يا تصريحات متعدد در اين باب داشته است. نگارنده با گردآوري مواردي از موضوع ياد شده، در پي آن است که نشان دهد" فياض لاهيجي شاعري است ولايت مدار و امامت شعار و منادي تفکر ناب شيعي".

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

احمدی، ا. (1380). فیاض لاهیجی شاعر و لایت مدار. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 1(1 (ضمیمه)), 159-183. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9257Vancouver : کپی

احمدی احمد. فیاض لاهیجی شاعر و لایت مدار. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1380 [cited 2021September19];1(1 (ضمیمه)):159-183. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9257IEEE : کپی

احمدی، ا.، 1380. فیاض لاهیجی شاعر و لایت مدار. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 1(1 (ضمیمه)), pp.159-183. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9257. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 63 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی