برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  46 , شماره  189 ; از صفحه 61 تا صفحه 79 .
 
عنوان مقاله: 

تاثر منوچهري از معلقات سبع

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ارومیه
 
چکیده: 
منوچهري دامغاني از شعراي طراز اول ايران در نيمه قرن پنجم هجري, شاعر طبيعت و عشق و نشاط و زندگي است. شاعري است لطيف طبع و شيرين سخن و داراي اشعاري طربناک و دل انگيز با ابداع مسمط دري تازه بر روي شعر فارسي گشوده و از علوم زمان خود از قبيل علم طب و علم دين و علم نجوم اطلاع دارد. بسياري از دواوين شعر تازيان را از بر کرده و همين اطلاع و آگاهي اش از فرهنگ و ادب عرب و اصرارش بر اظهار علم در شعر سبب شده است که بيش از شاعران هم عصر خود, از تصاوير ذوقي و عواطف و افکار شعراي عرب بويژه اعراب باديه متأثّر شود, آنها را استقبال و تضمين کند و گاه به اشاراتي از مطالع آن گونه قصايد در اشعار خود مبادرت ورزيده, اسامي و عناوين شعراي عرب را ذکر کند.
هدف مقاله اين است که با مقايسه چند قصيده وي با اشعار دوره جاهلي و نشان دادن وجوه تشابه آنها با يکديگر از لحاظ مضامين و مفاهيم, چگونگي تأثر منوچهري از معلّقات سبع و علل گرايش بيش از حد وي به فرهنگ و ادب اعراب باديه در قياس با شعراي ديگر سبک خراساني هم عصر خود نشان داده شود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طلوعی آذر، ع. (1382). تاثر منوچهری از معلقات سبع. نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تبریز), 46(189), 61-79. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9233Vancouver : کپی

طلوعی آذر عبداله. تاثر منوچهری از معلقات سبع. نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تبریز). 1382 [cited 2021September23];46(189):61-79. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9233IEEE : کپی

طلوعی آذر، ع.، 1382. تاثر منوچهری از معلقات سبع. نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تبریز), [online] 46(189), pp.61-79. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9233. 

 
بازدید یکساله 152 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی