برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  46 , شماره  189 ; از صفحه 17 تا صفحه 38 .
 
عنوان مقاله: 

شگردهاي داستان پردازي در بوستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت معلم تهران
 
چکیده: 
يکي از راههاي شناخت ادبيات داستاني سنّتي فارسي, بررسي آن با شيوه هاي علمي جديد و اعمال تحليل هاي ساختارگرايانه بر روي متون روايي است. نتيجة کار بست چنين شيوه هايي, علاوه بر احياي سنّت هاي داستاني قديم, به شناخت هر چه بيشتر ساختار روايي متون و کشف شگردهاي اصلي داستان پردازي نويسندگان و تبيين نقاط قوت و ضعف آثار آنها منجر مي¬شود.
در مورد لفظ و معناي اشعار سعدي, شارحان و محقّقان مباحث فراواني مطرح کرده اند اما دربارة تکنيک داستان پردازي او کمتر مطلب در خور توجهي يافت مي شود. اين مقاله کوشيده است تا نخست همة حکايات بوستان را با توجه به تعاريف مشخص و کمّي, بررسي نمايد. آنگاه با عنايت به عنصر تشکيل دهندة ساختار حکايات (اعم از تعداد حوادث, تعداد اشخاص, نتيجه گيري پايان حکايات و ... ) به تفکيک و طبقه بندي آنها بپردارد. با اعمال شيوه اي که به تسامح مي توان آن را "ريخت شناسي" ناميد, پنج الگوي روايي حاصل شده است که غالب حکايات سعدي در اين الگوهاي پنجگانه جاي مي گيرد و سعدي با توجه به کليشه هاي روايي مضبوط در ذهن خود, به تکميل و تتميم حکايات و گاه گسترش و تجديد آنها دست زده است.
بحث در جنسيت اشخاص, طبقة اجتماعي اشخاص, کم و کيف حضور اشخاص, شخصيت هاي واقعي و تمثيلي, نقد شيوه هاي روايت و انواع گفت و گو در بوستان سعدي, از ديگر مطالبي است که در اين مقاله مورد توجّه قرار گرفته است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غلام، م. (1382). شگردهای داستان پردازی در بوستان. نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تبریز), 46(189), 17-38. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9231Vancouver : کپی

غلام محمد. شگردهای داستان پردازی در بوستان. نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تبریز). 1382 [cited 2021September18];46(189):17-38. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9231IEEE : کپی

غلام، م.، 1382. شگردهای داستان پردازی در بوستان. نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تبریز), [online] 46(189), pp.17-38. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9231. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 159 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی