برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

@ هنر مقابله و ديدگاه هاي ابن ابي الحديد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

به هنگام جستجو درباره فن مقابله به عنوان صنعتي بديعي در كتابهاي بلاغت، به ديدگاهاي متفاوت و گاه مشابهي از علماي بلاغت دست مي يابيم ولي با اين حال، ابعادي از موضوع همچنان ناگفته باقي مانده است.
نگارنده ضمن تامل در ديدگاه ها و نظرات ابن ابي الحديد در شرح نهج البلاغه، با وسعت ديدگاه اين مولف در تشريح جنبه ها و مسايل گوناگون اين فن بديع (مقابله) و نظر صائب او روبرو شد. از آنجا كه وي جميع آرا مختلف در اين باب را به بحث و داوري گذاشته است، بر آن شد تا به طبقه بندي حاصل از تاملات ابن ابي الحديد بپردازد و آنها را در محورهاي زير جمع بندي كند و مورد بحث قرار دهد:
1) تعريف مقابله، 2) كاربرد مقابله و شرايط آن، 3) ديگاه شخصي ابن ابي الحديد و نقد ابن الاثير، 4) تقسيم مقابله از نظر تعداد، 5) نتيجه گيري و ارزيابي نهايي.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

باستان، س. (1382). @ هنر مقابله و دیدگاه های ابن ابی الحدید. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 2(5 (زبان و ادبیات عربی و قرآنی)), 211-225. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9221Vancouver : کپی

باستان سیدخلیل. @ هنر مقابله و دیدگاه های ابن ابی الحدید. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1382 [cited 2021September23];2(5 (زبان و ادبیات عربی و قرآنی)):211-225. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9221IEEE : کپی

باستان، س.، 1382. @ هنر مقابله و دیدگاه های ابن ابی الحدید. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 2(5 (زبان و ادبیات عربی و قرآنی)), pp.211-225. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9221. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 72 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی