برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نعليات، ديوان عشق و دلدادگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه بوعلی سینا همدان
 
چکیده: 

در خلال حيات نسبتا طولاني حكومت اسلامي در اندلس، سلسله اي به نام موحدين با راه انداختن يك قيام ديني توانستند امپراتوري بزرگ خود را ميان سالهاي (524 ه .ق تا 667 ه . ق) بر آن سرزمين حاكم نمايند. در پرتو حكمراني اين سلسله، اوضاع فكري، فرهنگي، اجتماعي و سياسي جامعه شاهد بروز تحولاتي اساسي بود. از نقطه نظر ادبيات عربي در پرتو سلسله موحدين، ظهور نوعي شعر كه نگارنده از آن به "نعليات" ياد نموده - پديده اي بارز و مقوله اي در خور تحقيق و مطالعه است. در اين فرصت تلاش شده است تا با ذكر شواهد متنوع، تحليل ويژگيهاي محتوايي اين نوع سروده ها و بيان انگيزه سرايندگان آنها به معرفي پديده ادبي "نعليات" پرداخته شود.
در اين ميان با طرح سه سوال اساسي، چهارچوب بحث در مسيري معين، هدايت و از آن پس به موضوع "تمثال نعل" پرداخته شده و هر چند ماهيت تحليلي موضوع و كندوكاو در سوده هايي خاص چندان مستلزم ذكر ارجاعات پياپي نيست ولي هميان امر از نگاهي ديگر مويد اين نكته است كه "نعليات"- به طور خاص- پس از "مقري تلمساني" جز از سوي دكتر محمد تاويت مورد بحث واقع نشده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طاهری نیا، ع. (1382). نعلیات, دیوان عشق و دلدادگی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 2(5 (زبان و ادبیات عربی و قرآنی)), 169-184. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9217Vancouver : کپی

طاهری نیا علی باقر. نعلیات, دیوان عشق و دلدادگی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1382 [cited 2021September19];2(5 (زبان و ادبیات عربی و قرآنی)):169-184. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9217IEEE : کپی

طاهری نیا، ع.، 1382. نعلیات, دیوان عشق و دلدادگی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 2(5 (زبان و ادبیات عربی و قرآنی)), pp.169-184. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9217. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 46 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی