برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

علم از ديدگاه مولانا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه شهید باهنر کرمان
 
چکیده: 

در مورد علم و ارزش آن از ديدگاههاي متفاوتي بحث و بررسي به عمل آمده است. اما ديدگاه عرفان در مورد علم، از ويژگي خاصي برخوردار است، در اين مقاله، سعي شده است که علم از منظر چند تن از بزرگان عرفان، به ويژه مولانا به عنوان يکي از بزرگترين عارفان اسلام مورد مداقه و تجزيه و تحليل قرار گيرد که در اين خصوص عقايد مولانا، در مورد جنبه هاي مختلف علم با تکيه بر مثنوي معنوي همراه با ذکر شواهد و تجزيه و تحليل آنها مطرح شده است. مباحثي که در اين نوشتار بدان پرداخته شده عبارتند از: انواع علم- تقليد- مقلد- آفت تقليد- علم تقليدي- ظن و يقين- علم تحقيقي و در پايان نتيجه گيري.
آنچه که به عنوان نتيجه بحث قابل ذکر است، اين است که ديدگاه عرفا، به ويژه مولانا، در خصوص علم اين است که علوم في نفسه بد و ناپسند نيستند و اگر گاهي به مذمت برخي از علوم پرداخته مي شود؛ مذمت عوارض ناشي از آن علوم است نه خود علوم. عوارضي همچون حسد، کبر، غرور و ... که گريبانگير برخي از عالمان علوم مي شود، نکوهش شده است وگرنه نفس علم در هر ديدگاهي از جمله عرفان، از ارزش ويژه اي برخوردار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امیری خراسانی، ا. (1380). علم از دیدگاه مولانا. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 47-46(159-158), 367-394. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9176Vancouver : کپی

امیری خراسانی احمد. علم از دیدگاه مولانا. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1380 [cited 2021November27];47-46(159-158):367-394. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9176IEEE : کپی

امیری خراسانی، ا.، 1380. علم از دیدگاه مولانا. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 47-46(159-158), pp.367-394. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9176. 

 
بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی