برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آميختگي اغراق با شگردهاي بياني در شعر فردوسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید باهنر کرمان
 
چکیده: 

موضوع اصلي اين مقاله بحث از اغراق به عنوان يکي از نيرومندترين عناصر خيال و آميختگي آن با آرايه هاي ادبي گوناگون و بررسي اغراق به عنوان جوهر حماسه زيرا به کار بردن صور خيال گوناگون در ساختمان حماسه وقتي به عظمت موضوع مي انجامد، که اغراق و بزرگ نمايي را نيز در پي داشته باشد. بدين لحاظ در اين گفتار از ارتباط اغراق با آرايه هاي گوناگون ادبي در حماسه عظيم حکيم طوس سخن به ميان آمده است و در اين ميان جهت بيان اين آميختگي و اثبات اين مدعا به نظر علماي فن بيان استناد گرديده و از پژوهشهاي آنان بهره وافي گرفته شده است.
لازم به ذکراست رابطه رسايي و زيبايي تشبيه و استعاره به هنگام آميختگي با اغراق جهت دوري از اطاله کلام به اجمال بيان شده است تا مجالي براي مباحث ديگر از قبيل ارتباط اغراق با کنايه و تضاد و اسناد مجازي و تجاهل و ديگر آرايشهاي شعري باقي بماند. علاوه بر اين، پيوستگي اغراق- اين عنصر خيالي نيرومند- با آرايه هايي چون کنايه وتضاد بررسي تازه اي است که در اين نوشتار بدان پرداخته شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طالبیان، ی. (1380). آمیختگی اغراق با شگردهای بیانی در شعر فردوسی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 47-46(159-158), 205-221. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9168Vancouver : کپی

طالبیان یحیی. آمیختگی اغراق با شگردهای بیانی در شعر فردوسی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1380 [cited 2021September26];47-46(159-158):205-221. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9168IEEE : کپی

طالبیان، ی.، 1380. آمیختگی اغراق با شگردهای بیانی در شعر فردوسی. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 47-46(159-158), pp.205-221. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9168. 

 
بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی