برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

لطائف تعبيرات عرفاني در ديوان شيخ محمد علي گيلاني (حزين لاهيجي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت معلم
 
چکیده: 

علامه ذوفنون «شيخ محمد علي حزين لاهيجي» عالم، عارف، شاعر و مبارز خستگي ناپذير به سال 1103 هـ.ق در اصفهان زاده شد، و در سال 1180 به لقاءاللّه پيوست و در آرامگاهي كه از قبل در محله «فاطمان» بنارس براي خود در نظر گرفته بود به خاك سپرده شد.
حزين با سفر به شهرهاي مختلف ايران و شبه قاره و حجاز و عراق، از هر خرمني خوشه اي چيد تا علاوه بر آثار ارزنده ادبي، تاريخي، مذهبي و عرفاني، ديواني كه هر ورقش دفتر معرفتي است فراهم آورد.
وي علاوه بر اينكه بااداي احترام نسبت به والدين و استادان خود، توفيقات خود را مديون زحمات ايشان مي داند، بركت يافتن وقت، اشتياق به مطالعه بويژه مطالعات سحر گاهي و اهتمام در ترك لذات را از عنايت الهي و مايه اصلي توفيق خود مي شمارد و بدين نعمت شكر گزار است.
گويي اين وسعت وقت با وسعت نظر وي توام شده كه بر اثر سير و سفرها و زندگي پر ماجرا در محيط هند و مشاهده همزيستي فرقه هاي مختلف، بدور از تعصب معتقد است كه هر كس راهي به خدا راهي به خدا دارد و به حكم «الطرق الي الله بعدد انفس الخلايق».

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دبیران، ح. (1382). لطائف تعبیرات عرفانی در دیوان شیخ محمد علی گیلانی (حزین لاهیجی). دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 53(165 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), 117-136. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9139Vancouver : کپی

دبیران حکیمه. لطائف تعبیرات عرفانی در دیوان شیخ محمد علی گیلانی (حزین لاهیجی). دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1382 [cited 2021September17];53(165 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)):117-136. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9139IEEE : کپی

دبیران، ح.، 1382. لطائف تعبیرات عرفانی در دیوان شیخ محمد علی گیلانی (حزین لاهیجی). دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 53(165 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), pp.117-136. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9139. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 85 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی