برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

هنجار و زبان علم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

اين مقاله به بررسي نقش تجويز هنجارهاي زباني در زبان علم مي پردازد. قواعد تجويزي فرآيند تغيير دايمي زبان را به نظم در مي آورند و ارتباط متخصصان را تسهيل مي نمايند در اين مقاله تكواژ قاموسي control در رشته الكترونيك در زبان كرواسي مورد بررسي و تحليل قرار گرفته است و هدف از اين تحليل نشان دادن اين مطلب بوده است كه واحدهاي وصفي مختلف در واحدهاي واژگاني چند كلمه اي چار چوب مفهومي برخي اصطلاحات را تغيير مي دهند كه معمولا معني اين اصطلاحات مرتبط با بافت است و تحديد و تجويز آنها بسيار مشكل است.
در پايان مولف نتيجه ميگيرد كه به جاي سخن گفتن از گرايش تجويزي هنجاري، بهتر است كه تنها به توصيف الگوهاي زبانشناختي واقعي بپردازيم، چرا كه زبان همواره يك قدم جلوتر از تجويزهاي ماگام برمي دارد و هر چند ما تلاش مي كنيم كه آن را با آرمانها و نيازهايمان تطبيق دهيم همواره راه هاي پنهاني خود را مي رود و قواعد خاص خود را مي آفريند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

داوری اردکانی، ن. (1382). هنجار و زبان علم. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), 53(165 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), 99-116. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9137Vancouver : کپی

داوری اردکانی نگار. هنجار و زبان علم. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران). 1382 [cited 2021September18];53(165 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)):99-116. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9137IEEE : کپی

داوری اردکانی، ن.، 1382. هنجار و زبان علم. دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تهران), [online] 53(165 (زبان و ادبیات فارسی و باستانی)), pp.99-116. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9137. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 132 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی