برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه سيماي انسان در كتابهاي دبيرستاني ايالات متحده امريكا و جمهوري اسلامي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
هدف مقاله حاضر آن است که با استفاده از روش تحليل محتوا، سيماي انسان- پيدايش انسان، ابعاد وجودي او و نيز روش مطالعه رفتار آدمي- را در نمونه اي از کتابهاي دبيرستاني ايالات متحده امريکا و ايران مقايسه کند.
نتايج اين مطالعه حاکي از آن است که در برخي از کتابهاي علوم و زيست شناسي دبيرستاني امريکا، ادعا مي شود که انسان محصول تکامل تدريجي است و از نسل جانداراني چون ميمونهاست. در حالي که در کتابهاي بينش اسلامي جمهوري اسلامي ايران، آمده است که خداوند انسان را آفريده و او را جانشين خود در روي زمين قرار داده است.
در خصوص ابعاد وجودي انسان برخي از کتابهاي زيست شناسي امريکا، انسان را موجودي صرفاً بيولوژيکي و فاقد روح تلقي مي کنند، ليکن کتابهاي بينش اسلامي دبيرستاني ايران، آدمي را به عنوان موجودي مرکب از روح و ماده که از روح خداوند در کالبد او دميده شده است، معرفي مي کنند.
نظرگاه برخي از کتابهاي روانشناسي امريکا راجع به مطالعه رفتار اين است که مي توان انسان را به عنوان موجودي بيولوژيکي مورد مطالعه قرار داد، داده هايي قابل پييش بيني در خصوص رفتار او گردآوري و آنها را تحليل و رفتارش را تبيين نمود. در صورتي که بر طبق کتابهاي زيست شناسي و روانشناسي ايران، رفتار آدمي پديده اي است پيچيده که نمي توان آن را صرفاً به کمک روش تجربي مورد مطالعه قرار داد. بعلاوه، در جريان اين مطالعات جنبه هاي روحي او را نمي توان نفي کرد و ناديده گرفت.
اين مقاله همچنين با ذکر شواهدي تجربي، تأثير محتواي برنامه ها و کتابهاي درسي را بر نگرش و طرز تفکر دانش آموزان تبيين مي کند و در پايان به دو رويکردي که مي توانند در خصوص معرفي سيماي انسان در کنابهاي درسي دبيرستاني کشور مورد استفاده برنامه ريزان و مؤلفان قرار گيرند. اشاراتي مي نمايد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محسن پور، ب. (1379). مقایسه سیمای انسان در کتابهای دبیرستانی ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی ایران . مدرس علوم انسانی, 4(1 (پیاپی 14)), 127-141. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9126Vancouver : کپی

محسن پور بهرام. مقایسه سیمای انسان در کتابهای دبیرستانی ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی ایران . مدرس علوم انسانی. 1379 [cited 2021September19];4(1 (پیاپی 14)):127-141. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9126IEEE : کپی

محسن پور، ب.، 1379. مقایسه سیمای انسان در کتابهای دبیرستانی ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی ایران . مدرس علوم انسانی, [online] 4(1 (پیاپی 14)), pp.127-141. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9126. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 140 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی