برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شاعري غريب در كوچه هاي خلوت تشيع

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

در ميان صفحات سياه و سفيد تاريخ عباسي گاه نام شاعراني به چشم مي خورد که در گوشه عزلت گزيده، چهره شان در پس ظلم و طغيان حاکم زمان شان پوشيده مانده است و در انتظار دستي به سر مي برند تا غبار غربت از چهره شان زدوده، آنان را به نسل هاي آينده معرفي کند.
يکي از اين شاعران گمنام "يک الجن" است که در سال 161 هجري در حمص به دنيا آمد. وي شيعه مذهبي است که در دوران اختناق عباسي به صراحت در اشعارش افکار علوي خويش را ابراز نموده و نفرت خود را از ظالمان و غاصبان خلافت از نوک قلم و زواياي قافيه ها بيان کرد.
"ديک الجن" در طول زندگي خود حتي يک بار هم به بغداد که قبله گاه شاعران و اديبان بود سفر نکرد و ديوان شعرش را به جاي پر کردن از مدايح خلفاء و امراء، به اشعاري در رثاء و مدح اهل بيت مزين نمود. به همين دليل تاريخ و کتب تاريخي بالاتفاق به تشيع او اقرار نموده است.
وي اگر چه از شهر خويش سفر نکرد، در زمينه ادبي از مظاهر تجديد غافل نشد بلکه خود، ابداع گر يک نوع شعر به نام "تخيير" بود که بعدها زمينه نظم موشحات گرديد.
در مقاله حاضر به اين زواياي مذکور در زندگي ديک الجن مفصلا پرداخته شده، چهره شاعر با استشهاد به اشعارش معرفي گرديده است.

 

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

زرکوب، م. (1379). شاعری غریب در کوچه های خلوت تشیع. علوم انسانی الزهرا, 10(34-35), 45-62. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9103Vancouver : کپی

زرکوب منصوره. شاعری غریب در کوچه های خلوت تشیع. علوم انسانی الزهرا. 1379 [cited 2021September17];10(34-35):45-62. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9103IEEE : کپی

زرکوب، م.، 1379. شاعری غریب در کوچه های خلوت تشیع. علوم انسانی الزهرا, [online] 10(34-35), pp.45-62. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9103. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی