برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ظاهر و باطن در تفسير عرفاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تفسير عرفاني قرآن بر مباني خاصي استوار است که عبارتند از: مباني فکري، عقيدتي و زباني. اصل ظاهر و باطن، و وحي انگاري فهم عارفان، دو مبناي مهم فکري در اين مقوله به شمار مي رود. زبان عرفان که زبان اشارت و رمز است در کنار تأويل و تمثيل گرايي از مبادي زباني اين رويکرد در تفسير قرآن محسوب مي شود. از دو اصل فوق، ما پژوهش در بارة اصل اول يعني ظاهر و باطن، را برگزيده ايم. اين مقاله شامل 3 مبحث مهم است:
الف) عارفان براي جهان هستي ظاهر و باطن قائلند. تلاش شده با استشهاد به آثار عرفاني، چند و چون اين ادعا مورد بررسي قرار گيرد. از فروع اين مبحث، تطبيق کتاب تکوين و کتاب تدوين (قرآن) و نيز همانندي جهان، قرآن، و انسان در تبعيت از اصل ظاهر و باطن است.
ب) بررسي ظاهر و باطن قرآن کريم. کوشش شده اين مساله نيز با ذکر شواهدي از کلمات و آيات قرآني و نيز تصريحات برخي عارفان تحليل و ارزيابي گردد.
ج) کاوشي در برخي روايات مربوط به اين بحث در جوامع حديثي و کتب تفسيري. مقولاتي همچون ظاهر، باطن، حد و مطلع از طريق اين روايات مورد بررسي قرار مي گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قاسم پورراوندی، م.، و مهدوی، ر. (1379). ظاهر و باطن در تفسیر عرفانی. مدرس علوم انسانی, 4(2 (پیاپی 15)), 125-141. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9059Vancouver : کپی

قاسم پورراوندی محسن، مهدوی ر.. ظاهر و باطن در تفسیر عرفانی. مدرس علوم انسانی. 1379 [cited 2021September17];4(2 (پیاپی 15)):125-141. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9059IEEE : کپی

قاسم پورراوندی، م.، مهدوی، ر.، 1379. ظاهر و باطن در تفسیر عرفانی. مدرس علوم انسانی, [online] 4(2 (پیاپی 15)), pp.125-141. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9059. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1442 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی