برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رابطه مذهب و نگارگري دوره تيموريان و اوايل صفويان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 
اغلب اين گونه تصور مي شود که عناصر شيعي در شمار فراوان اولين بار تحت حاکميت سلسله صفويان در هنر ايراني پديد آمده و ظاهر گشته است و اين از آنجاست که در روزگار صفويان، مذهب شيعه به عنوان مذهب رسمي کشور ايران معرفي گشت، اما اين مقاله، احتمال ديگري را بررسي مي کند که برگرفته از اين حقيقت است که بسياري از عناصري که با عقايد شيعي همراهند به لحاظ تاريخي مربوط به دوران تيموريان هستند.
اين مقاله در برگيرنده ارائه عقايد شيعي در ايران از اواخر قرن هشتم تا اوايل قرن يازدهم هجري است و بر نقاشيهاي اين زمان که نقش مهمي در تعريف عقايد شيعي دارند متمرکز است. نتايج نشان مي دهند که هنر مصور سازي نسخ خطي شيعي در دوران تيموريان و نيز صفويان از درجه بالايي از حمايت و پشتيباني برخوردار بوده است. البته تفاوتهايي در خط مشي و سياست اين دو سلسله موجود بود؛ بدين توضيح که در ميان تيموريان که رسماً سني مذهب بودند، تمايلات شيعي ناشي از سياست به حقانيت رسانيدن خودشان در انديشة مردمان شيعه تحت نفوذشان بوده، اما سياست صفويان برگرفته از ايفاي وظيفه شان در بيان عقايد مذهبي خود بوده است. مطالعات گذشته اين دوران در حيطه هنر به اين حقيقت که تمايلات هنري انعکاس دهندة سياستها و تلقيهاي زمان است نپرداخته اند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شایسته فر، م. (1379). رابطه مذهب و نگارگری دوره تیموریان و اوایل صفویان. مدرس علوم انسانی, 4(2 (پیاپی 15)), 25-40. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9056Vancouver : کپی

شایسته فر مهناز. رابطه مذهب و نگارگری دوره تیموریان و اوایل صفویان. مدرس علوم انسانی. 1379 [cited 2021September24];4(2 (پیاپی 15)):25-40. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9056IEEE : کپی

شایسته فر، م.، 1379. رابطه مذهب و نگارگری دوره تیموریان و اوایل صفویان. مدرس علوم انسانی, [online] 4(2 (پیاپی 15)), pp.25-40. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9056. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 288 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی