برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شعر انتفاضه، ستيزه جو و اميدوار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 
در اين مقاله کوشيده ايم "شعر انتفاضه" را به عنوان مرحله جديدي در شعر مقاومت فلسطين بررسي کنيم و نشان دهيم که در اين مرحله از تاريخ ادبيات عربي و فلسطيني، صرف نظر از فراز و فرودهاي هنري در آثار شاعران پيشکسوت يا نوظهور- در يک تحليل محتواگرايانه- دو عنصر اساسي "اميدواري" و "ستيزه جويي" بسيار قابل اعتنا است.
اين رويکردها هنگامي وضوح بيشتري مي يابند که نگاهي اجمالي به گذشته شعر مقاومت فلسطين بيفکنيم و احساس دلزدگي و خستگي از وضعيت زمانه و انتظاري مبهم براي آينده بهتر را دريابيم.
ظهور نسل جديد- يعني کودکان سنگ انداز- که به خاطر آنان گاه از نهضت اخير فلسطين (الانتفاضه) به عنوان قيام سنگ (ثورةالحجارة) و گاه به نام قيام کودکان (ثورةالاطفال) ياد مي شود، از مضامين اساسي و يکي از محورهاي اميد به آينده در اين شعر است. شعر انتفاضه همچنان که بيانگر اعجاب شاعر و الهامگيري غني او از ظهور چنين نسلي است، سازش و تسليم در برابر دشمن را تحقير مي کند و به نمايندگي از ملت فلسطين آنان را با دست تهي به نبرد مي خواند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

گنجی، ن. (1379). شعر انتفاضه, ستیزه جو و امیدوار. مدرس علوم انسانی, 4(3 (پیاپی 16)), 85-98. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9052Vancouver : کپی

گنجی نرگس. شعر انتفاضه, ستیزه جو و امیدوار. مدرس علوم انسانی. 1379 [cited 2021November27];4(3 (پیاپی 16)):85-98. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9052IEEE : کپی

گنجی، ن.، 1379. شعر انتفاضه, ستیزه جو و امیدوار. مدرس علوم انسانی, [online] 4(3 (پیاپی 16)), pp.85-98. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9052. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 194 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی