برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

روش صحيح در ترجمه (عربي- فارسي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
ترجمه، يک واژه عربي است، ولي ريشه فارسي دارد و از "ترزباني" و "ترزفاني" گرفته شده است. تلفظ صحيح ترجمه، "تَرجَمان" است که در گفتار روزمره "تَرجُمان" تلفظ مي شود. براي اين واژه معاني مختلفي را ذکر کرده اند. از جمله: 1) نقل کلام از زباني به زبان ديگر، 2) تفسير، تأويل و توضيح، 3) زندگينامه، ذکر سيرت، اخلاق و نسب شخص.
براي اينکه ترجمة متون از عربي به فارسي به درستي انجام شود، يکي از مهمترين اصول و مباني ترجمه، يعني صرف و نحو بايد مورد توجه قرار گيرد، زيرا قواعد دستور زبان عربي تأثير بسزايي در ترجمه دارند. اين نکته اي است که برخي مترجمان آن را ناديده گرفته، از آن گذشته اند؛ در حالي که اين بي توجهي، به هر دو زبان مبدأ و مقصد خدشه وارد مي کند. البته ديگر ويژگيهاي خاص زبان عربي، يعني تلفظ صحيح، اختلاف قرائت در مورد کتب آسماني و نسخه هاي خطي، حرکات و بلاغت را نيز بايد در نظر داشت. توجه به نکات بالا، يعني روشمند کردن ترجمه متون از عربي به فارسي، نبود روش صحيح براي ترجمه و عدم تخصص در صرف و نحو، موجب ناکامي مترجم و ناموفق بودن ترجمه ها شده است.
در اين مقاله روش صحيح ترجمه و نقد ترجمه به شکل عملي تبيين شده است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فاضلی، م.، و تقیه، م. (1379). روش صحیح در ترجمه (عربی- فارسی). مدرس علوم انسانی, 4(3 (پیاپی 16)), 65-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9049Vancouver : کپی

فاضلی محمد، تقیه محمدحسن. روش صحیح در ترجمه (عربی- فارسی). مدرس علوم انسانی. 1379 [cited 2021September19];4(3 (پیاپی 16)):65-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9049IEEE : کپی

فاضلی، م.، تقیه، م.، 1379. روش صحیح در ترجمه (عربی- فارسی). مدرس علوم انسانی, [online] 4(3 (پیاپی 16)), pp.65-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9049. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 9393 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی