نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

عوامل مؤثر بر ميزان مشاركت جوانان و نوجوانان روستايي در برنامه ريزي توسعه با تأكيد بر عوامل مكاني ـ فضايي(نمونه موردي: شهرستان كرمان)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 
مشاركت جوانان و نوجوانان كه به معني روند درگير ساختن آنان در تعيين سرنوشت خود و احساس مسئوليت نسبت به اين سرنوشت بيان شده، امروزه در سطح جامعه و مجامع علمي از اهميت بالايي برخوردار است، به طوري كه از آن به عنوان هدف و وسيله توسعه نام مي برند. براي تحقق اين امر، شناخت عوامل مؤثر بر ميزان مشاركت جوانان و نوجوانان لازم و ضروري است. در اين راستا مقاله حاضر با استفاده از روشهاي تحليلي توصيفي با تأكيد بر بررسي عوامل مكاني ـ فضايي (ميزان بهره مندي از خدمات، محل سكونت، فاصله تا مركز شهرستان و نوع روستاها)،‌ به ساير عوامل از جمله عوامل روانشناختي (انگيزه ها، ارزشها، اعتماد و اطمينان، عزت نفس،‌ پاداش و… ) و عوامل اجتماعي ـ اقتصادي (پايگاه اقتصادي ـ اجتماعي، سطح تحصيلات، استفاده از وسايل ارتباط جمعي و…) كه بر ميزان مشاركت مؤثر هستند پرداخته است. نتايج حاصل كه از طريق تجزيه و تحليل آماري و با استفاده از آزمونهاي مختلفي چون اختلاف ميانگين و ضريب همبستگي به دست آمده نشاندهنده اشتياق جوانان و نوجوانان روستايي براي سهيم شدن در فعاليتهاي مشاركت جويانه و ايفاي نقش در مشاركتهاي اجتماعي از يك سو و كمبود امكانات و تسهيلات و نيز سهم اندكي كه در فعاليتهاي مشاركت جويانه دارند از سوي ديگر است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
  • ندارد
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رکن الدین افتخاری، ع.، و محمدی سلیمانی، م. (1381). عوامل مؤثر بر میزان مشارکت جوانان و نوجوانان روستایی در برنامه ریزی توسعه با تأکید بر عوامل مکانی فضایی(نمونه موردی: شهرستان کرمان) . مدرس علوم انسانی, 6(4 (پیاپی 27)), 11-36. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9036Vancouver : کپی

رکن الدین افتخاری عبدالرضا، محمدی سلیمانی مهرداد. عوامل مؤثر بر میزان مشارکت جوانان و نوجوانان روستایی در برنامه ریزی توسعه با تأکید بر عوامل مکانی فضایی(نمونه موردی: شهرستان کرمان) . مدرس علوم انسانی. 1381 [cited 2022August10];6(4 (پیاپی 27)):11-36. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9036IEEE : کپی

رکن الدین افتخاری، ع.، محمدی سلیمانی، م.، 1381. عوامل مؤثر بر میزان مشارکت جوانان و نوجوانان روستایی در برنامه ریزی توسعه با تأکید بر عوامل مکانی فضایی(نمونه موردی: شهرستان کرمان) . مدرس علوم انسانی, [online] 6(4 (پیاپی 27)), pp.11-36. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9036. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 174 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی