برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نظريه مدل فلسفي و جايگاه آن در فلسفه ملاصدرا و لايبنيتس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
رابطه دو نظريه با يکديگر از نگاه معرفت شناسي به دو نوع کلي ِ رابطة تأييد و رابطة تکذيب تقسيم مي شود. در اين مقاله، رابطه "همساختي" به عنوان يکي از انواع رابطه هاي تأييد پيشنهاد شده که خود، پايه نظريه "مدل فلسفي" است. مدل فلسفي، که سخن ديگر اين مقاله است، يعني نظريه اي فلسفي که نظريه اي ديگر به مدد آن فراهم آيد.
ملاصدرا، فيلسوف مسلمان ايراني و لايبنيتس فيلسوف مشهور آلماني، دو فيلسوفي هستند که مسأله مورد بحث در انديشه فلسفي آنها قابل بررسي است. تلقي نفس و بدن به عنوان مدل فلسفي براي شناخت خداوند و طبيعت در ابعادِ مختلفي، مثل تشبيه فلسفي نفس به خدا و بدن به طبيعت، مقايسه تسلط خدا بر طبيعت با تسلط نفس بر بدن و ... از جمله مباحثي است که در اين مقاله از نگاه ملاصدرا و لايبنيتس بدانها پرداخته شده است. بحث از تشابه ديدگاهها و نگرشهاي معرفت شناختي اين دو فيلسوف- نه شيوه و مباني فلسفي آنها- در مسأله مورد بحث از نتايج اين تحقيق است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ابراهیمی دینانی، غ.، و دیباجی، س. (1379). نظریه مدل فلسفی و جایگاه آن در فلسفه ملاصدرا و لایبنیتس. مدرس علوم انسانی, 4(4 (پیاپی 17)), 109-122. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9028Vancouver : کپی

ابراهیمی دینانی غلامحسین، دیباجی سیدمحمدعلی. نظریه مدل فلسفی و جایگاه آن در فلسفه ملاصدرا و لایبنیتس. مدرس علوم انسانی. 1379 [cited 2021September19];4(4 (پیاپی 17)):109-122. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9028IEEE : کپی

ابراهیمی دینانی، غ.، دیباجی، س.، 1379. نظریه مدل فلسفی و جایگاه آن در فلسفه ملاصدرا و لایبنیتس. مدرس علوم انسانی, [online] 4(4 (پیاپی 17)), pp.109-122. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9028. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 65 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی