برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نگاهي به فرايند تاريخي تطور برخي اقوام ترك و عرب تبار در حوزه فرهنگ ايراني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم اجتماعی
 
چکیده: 

در اين مقاله تلاش شده است بخشي از فرايند جذب و ادغام تاريخي گروهي از اقوام ترك و عرب تبار در تماميت فرهنگي ايران تحليل شود. اين تماميت، خود يك واحد تلفيقي و تركيبي است كه بايد آن را حاصل ادغام اقوام و فرهنگ هاي گوناگون در يك حوزه يگانه دانست. فرهنگ ايراني تا حد زيادي از اين دو قوم به هر دو صورت مثبت و منفي تاثير پذيرفته و به همين دليل شناخت چگونگي اين تأثيرها در بازشناسي فرهنگ ايراني پر اهميت است.
اقوام ترك تبار از سده پنجم هجري تا آغاز عصر پهلوي به طور پيوسته بر حوزه فرهنگي- اجتماعي ايران تسلط نظامي و سياسي داشته‌اند و در نتيجه بر تحولات اين كشور مؤثر بوده اند. ورود اعراب نيز به حوزه فرهنگ ايراني، با گسترش دين نويني همراه بود كه تاثير عميقي بر ذهنيت و رفتارها داشت و هم چنين از خلال زبان (واژگان، مفاهيم، خط) نيز در ايران تاثيرات زيادي برجاي گذاشت كه اين امر به ويژه از عناصر تعيين كننده و تداوم بخش اين فرهنگ به شمار مي آيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ثلاثی، م. (1381). نگاهی به فرایند تاریخی تطور برخی اقوام ترک و عرب تبار در حوزه فرهنگ ایرانی . مجله انسان شناسی (نامه انسان شناسی), 1(2), 121-131. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9008Vancouver : کپی

ثلاثی محسن. نگاهی به فرایند تاریخی تطور برخی اقوام ترک و عرب تبار در حوزه فرهنگ ایرانی . مجله انسان شناسی (نامه انسان شناسی). 1381 [cited 2021September19];1(2):121-131. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9008IEEE : کپی

ثلاثی، م.، 1381. نگاهی به فرایند تاریخی تطور برخی اقوام ترک و عرب تبار در حوزه فرهنگ ایرانی . مجله انسان شناسی (نامه انسان شناسی), [online] 1(2), pp.121-131. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9008. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی