برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه كوررنگي در شش گروه ايراني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پژوهش در خصوص عوامل وراثتي ساده و اختلافات ژنتيکي در جايگاه ژن از عمده ترين بحثهاي امروز جهان زيستي است که از مهمترين آنها بيماري کوررنگي است که ژن آن روي کروموزومX انسان قرار دارد.
طبق نظريه پست و پيکفورد، فراواني اين بيماري در جمعيتهاي مختلف انسان با هم متفاوت بوده و به نوع زندگي آنها وابسته است. مطالعه حاضر به بررسي اين پديده در 1008 نمونه در شش جمعيت ايراني: يموت، گوکلان، تکه، قزاق، تالش و زرتشتي پرداخته و نتايج آن را با نتايج حاصل از گروههاي ديگر ايراني مقايسه نموده و نظريه هاي "پست" و "پيکفورد" را مورد تحليل قرار داده است. نتيجه آنکه گروههايي که در مراحل اوليه زندگي يعني دامداري قرار دارند معمولاً فاقد خصوصيت کوررنگي مي باشند و به تدريج و با توجه به مراحل زندگي کشاورزي، روستانشيني و شهرنشيني فراواني اين خصوصيت در آنها بيشتر مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عسگری خانقاه، ا.، و شریف کمالی، م. (1379). مطالعه کوررنگی در شش گروه ایرانی. نامه علوم اجتماعی, 8(پیاپی 15), 133-145. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9000Vancouver : کپی

عسگری خانقاه اصغر، شریف کمالی محمد. مطالعه کوررنگی در شش گروه ایرانی. نامه علوم اجتماعی. 1379 [cited 2021November30];8(پیاپی 15):133-145. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9000IEEE : کپی

عسگری خانقاه، ا.، شریف کمالی، م.، 1379. مطالعه کوررنگی در شش گروه ایرانی. نامه علوم اجتماعی, [online] 8(پیاپی 15), pp.133-145. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=9000. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی