برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاملي در مسكن اشكور بالا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز مردم شناسی ایران
 
چکیده: 

اين مقاله پژوهشي است در مسکن اشکور بالا يا اشکور تنکابن که دهستاني است کوهستاني از بخش حومه شهرستان رامسر، استان مازندران.
آنچه در اين مقاله حائز اهميت است، عبارت است از: 1) خانه فقير و غني تنها از جهت تعداد اتاقها از هم متمايز مي شوند نه از جهت نماي ظاهر يا نوع مصالح؛ 2) خانه مکاني است براي تبادل نظر و آرا در شبهاي فراغت، و محلي براي انتقال تجربه ها و رفع اختلافها؛ 3) خانه و معيشت چنان با هم درآميخته اند که نشانه هاي معيشت را در هر گوشه خانه مي توان يافت؛ 4) همياري و تعاون که از ويژگيهاي بسياري از جوامع روستايي است، در کارِ خانه سازي نيز، هنگامي که نياز به کار جمعي هست، رخ مي نمايد؛ 5) نظافت و رعايت بهداشت نه تنها در اتاقها و ايوانها بلکه در بخشي از کوچه نيز، که در حريم خانه قرار داشته باشد، از ياد نمي رود؛ 6) خانوار، با تغيير فصل، از اتاقي به اتاق ديگر نقل مکان مي کند و 7) از تمام محدوده خانه حتي از بامها و ديوارها استفاده مي شود و فضاي زائد يا تزييني در مسکن ديده نمي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سادات اشکوری، ک. (1379). تاملی در مسکن اشکور بالا. نامه علوم اجتماعی, 8(پیاپی 15), 29-46. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8994Vancouver : کپی

سادات اشکوری کاظم. تاملی در مسکن اشکور بالا. نامه علوم اجتماعی. 1379 [cited 2021September23];8(پیاپی 15):29-46. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8994IEEE : کپی

سادات اشکوری، ک.، 1379. تاملی در مسکن اشکور بالا. نامه علوم اجتماعی, [online] 8(پیاپی 15), pp.29-46. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8994. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 64 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی