برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

زناشويي با خويشاوندان بسيار نزديك در ايران باستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
 
چکیده: 

ديدگاه راستين آيين زردشت در خصوص ازدواج با خويشاوندان بسيار نزديک و چگونگي و ميزان رواج اين گونه زناشويي نزد ايرانيان باستان، از جمله مسائلي است که قرنها سبب مناقشه مورخان، محققان و ايران شناسان بوده است.
در اين مقاله، سعي کرده ايم تا فارغ از هر گونه پيش داوري و جهت گيري ارزش گرايانه، جهات و جوانب مختلف اين مسأله را بي طرفانه و به صورت کاملاً مستند بررسي کنيم.
مي توانيم بگوييم که زناشويي با خويشاوندان بسيار نزديک در ايران باستان بيشتر به خواص (شاهان، شاهزادگان و اشراف)اختصاص داشته است.
بي گمان، شيوع نسبي ازدواجهاي مزبور، به زمينه اجتماعي مناسب و انگيزه هايي قوي و مؤثر متکي بوده است که از آن ميان مي توان به عواملي نظير: بيگانه هراسي، التزام به حفظ اصالت نسب، اعتقاد به تأثير مثبت اين نوع وصلت بر بهبود نسل و از همه مهمتر به ملاحظات اقتصادي (تحکيم موقعيت طبقاتي، ممانعت از تقسيم دارايي و ميراث و سهل گيري در تعيين مهريه و جهيزيه) اشاره کرد.
اين گونه ازدواجها، مدتها پيش از ورود اسلام به ايران، عملاً منسوخ شده بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کتابی، ا. (1379). زناشویی با خویشاوندان بسیار نزدیک در ایران باستان. نامه علوم اجتماعی, 8(پیاپی 16), 167-192. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8986Vancouver : کپی

کتابی احمد. زناشویی با خویشاوندان بسیار نزدیک در ایران باستان. نامه علوم اجتماعی. 1379 [cited 2021September28];8(پیاپی 16):167-192. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8986IEEE : کپی

کتابی، ا.، 1379. زناشویی با خویشاوندان بسیار نزدیک در ایران باستان. نامه علوم اجتماعی, [online] 8(پیاپی 16), pp.167-192. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8986. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 211 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی