برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش انجمنها در انقلاب مشروطيت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه گیلان
 
چکیده: 

پس از اعلان مشروطيت ابتدا در شهر تبريز و سپس در اغلب شهرها (و نيز پاره اي از مناطق روستايي) انجمنهايي به نام انجمنهاي رسمي و غير رسمي (آزاد) تاسيس شد.
انجمنهاي مزبور با اقبال بي سابقه مردم مواجه شده و در حوادث و جريانات دو ساله نخستين عصر مشروطه نقش چشمگيري در حيات سياسي و اجتماعي کشور ايفا کرد.
مردم ايران که تا قبل از اعلان مشروطه فاقد حقوق سياسي و اجتماعي بودند و رعاياي سلطان مستبد بشمار مي رفتند، با فعاليت در چهارچوب انجمنها و در حول و حوش آنها نخستين تجربه هاي خود را در زمينه مشارکت سياسي و فعاليت سازمان يافته دستجمعي کسب کردند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خارابی، ف. (1379). نقش انجمنها در انقلاب مشروطیت. نامه علوم اجتماعی, 8(پیاپی 16), 63-90. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8980Vancouver : کپی

خارابی فاروق. نقش انجمنها در انقلاب مشروطیت. نامه علوم اجتماعی. 1379 [cited 2021November30];8(پیاپی 16):63-90. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8980IEEE : کپی

خارابی، ف.، 1379. نقش انجمنها در انقلاب مشروطیت. نامه علوم اجتماعی, [online] 8(پیاپی 16), pp.63-90. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8980. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 101 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی