برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقد آرا در تعريف ها و گونه شناسي هاي مفهوم ياريگري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

ياريگري اصطلاحي بين رشته اي در علوم اجتماعي و زيستي است، كه به دليل ماهيت خاستگاه اين علوم و وجود فرضيه هاي زمينه اي و جهان بيني و جوهره رقابتي حاكم بر جوامع غربي، نسبت به اهميت فوق العاده‌اش در زندگي اجتماعي و حتي زيستي كمتر مورد توجه قرار گرفته است. مسايل ياد شده و پيچيدگي في نفسه پديده هاي اجتماعي، ابهام ها و اشكال هاي فراواني را در تعريف هاي ياريگري و به تبع آن در طبقه بندي هاي غالبا دوتايي آن به وجود آورده است.
كارهاي ميداني تني چند از مردم نگاران و مردم شناسان ايراني، در چند دهه گذشته، خوشبختانه پايه اي از توصيف هاي نسبتا دقيق و واقعي را فراهم ساخته است تا بتوان از آن پايگاه و منظر به نقد تعريف ها و طبقه بندي هاي موجود دست زد.
جان كلام نوشته حاضر اين است كه طبقه بندي هاي موجود فاقد ملاك و قدرت لازم براي جداسازي ماهوي انواع ياريگري از يكديگر مي باشند. اگرچه پس از طبقه بندي هاي جوهري اوليه، مي توان و حتي لازم است از همه اين گونه شناسي هاي غالبا دوتايي براي طبقه بندي هاي ثانويه و تدقيق كار سود جست. در پايان، مقاله اشاره اي نيز به تحولات انواع جوهري ياريگري در طول تاريخ دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فرهادی، م. (1381). نقد آرا در تعریف ها و گونه شناسی های مفهوم یاریگری. مجله انسان شناسی (نامه انسان شناسی), 1(1), 101-121. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8979Vancouver : کپی

فرهادی مرتضی. نقد آرا در تعریف ها و گونه شناسی های مفهوم یاریگری. مجله انسان شناسی (نامه انسان شناسی). 1381 [cited 2021September19];1(1):101-121. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8979IEEE : کپی

فرهادی، م.، 1381. نقد آرا در تعریف ها و گونه شناسی های مفهوم یاریگری. مجله انسان شناسی (نامه انسان شناسی), [online] 1(1), pp.101-121. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8979. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 184 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی