برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تحولات اجتماعي و فرهنگي در طول سه نسل خانواده تهراني: با تاكيد بر مقايسه مراسم، آداب و كاركردهاي حمايتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين مقاله تاثير تحولات فرهنگي اجتماعي بر ساختار دروني خانواده تهراني، در طول سه نسل، بررسي مي شود. اين تحولات در پي مقتضيات دوران مدرن پديد آمده است.
در اين تحقيق مسأله اصلي اين است که،"آيا با وجود تحولات رو به گسترش و همه جانبه در جامعه، خانواده و شبکه هاي پيرامون آن توانسته است با بازتوليد ارزشهاي حاکم بر خود موجوديتش را در طول سه نسل تداوم بخشد يا خير؟
براي دستيابي به اين هدف طرح تحقيقي براي شهر تهران فراهم و براي اجراي آن از روش مطالعه اسنادي و منابع و روش پيمايشي، با بهره گيري از تکنيک تکميل پرسشنامه همراه با مصاحبه و با مراجعه به پاسخگويان، استفاده شد.
يافته هاي تحقيق نشان مي دهد که خانواده در اجراي آداب و رسوم ازدواج توانسته است کارکردهاي خود را حفظ کند و تداوم بخشد و به نسلهاي بعد منتقل نمايد. همچنين نقش حمايتي خود را به اعضايش، با وجود تغييرات، از دست ندهد. از طرف ديگر، با وجود پايايي کارکردهاي آداب و رسوم ازدواج و تشديد در اجراي مراسم برخي از سنتها و ارزشهاي حاکم بر خانواده، شبکه خويشاوندي تحت تأثير تحولات فرهنگي و اجتماعي قرار گرفته و در نگرش به بعضي از آنها تغييرات مشاهده شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آزادارمکی، ت.، و زند، م.، و خزایی، ط. (1379). بررسی تحولات اجتماعی و فرهنگی در طول سه نسل خانواده تهرانی: با تاکید بر مقایسه مراسم, آداب و کارکردهای حمایتی. نامه علوم اجتماعی, 8(پیاپی 16), 3-29. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8977Vancouver : کپی

آزادارمکی تقی، زند مهناز، خزایی طاهره. بررسی تحولات اجتماعی و فرهنگی در طول سه نسل خانواده تهرانی: با تاکید بر مقایسه مراسم, آداب و کارکردهای حمایتی. نامه علوم اجتماعی. 1379 [cited 2021September19];8(پیاپی 16):3-29. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8977IEEE : کپی

آزادارمکی، ت.، زند، م.، خزایی، ط.، 1379. بررسی تحولات اجتماعی و فرهنگی در طول سه نسل خانواده تهرانی: با تاکید بر مقایسه مراسم, آداب و کارکردهای حمایتی. نامه علوم اجتماعی, [online] 8(پیاپی 16), pp.3-29. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8977. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 783 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی