برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل محتواي ديوارنويسي هاي كلاس هاي درس دانشگاه شهيد باهنر كرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش علوم اجتماعی دانشگاه شهید باهنر کرمان
 
چکیده: 

بشر از ديرباز براي بيان آرزوها، خواسته ها، ديدگاه ها، تبليغات، ناکامي ها و به طور کلي به جا گذاشتن اثري از خود (يادگاري ها) مطالبي را بر ديوارها درج کرده تا ديگران را به خواندن و شنيدن حرف هاي خود بر انگيزد؛ گر چه ممکن بود در اين راه صدمات و خساراتي را به اموال عمومي و ابنيه ملي و تاريخي وارد آورد. امروز آسيب شناسان اجتماعي از ديوارنويسي به عنوان نوعي مساله اجتماعي ياد مي کنند چرا که علاوه بر تخريب اموال عمومي گاهي موجب تشويش و هراس عمومي نيز مي شود.
مقاله حاضر به منظور بررسي و شناسايي مطالب درج شده بر ديوار کلاس هاي دانشگاه شهيد باهنر کرمان تدوين شده است. از آن جا که هدف اصلي پژوهش تحليل محتواي نوشته هاي روي ديوارها بوده، سعي شده اين مطالب در قالب مفاهيمي چون زندگي، عشق، ارتباط بين دو جنس (زن و مرد)، ارزش ها و هنجارهاي اجتماعي، مسايل آموزشي دانشگاه به خصوص رابطه استاد و دانشجو و ... بررسي شود. مطالعه اعداد، ارقام، تاريخ ها، تصاوير، اشکال و ريشه زباني اسامي از اهداف ديگر اين پژوهش است که محقق جهت دست يابي به آن همت گمارده است.
روش تحقيق اين مقاله مشاهده غير مستقيم است بدين معني که مطالب موجود بر روي ديوارها (شامل 2047 مطلب) پس از مشاهده، بر روي فيش هايي منتقل گشته، سپس با بهره گيري از تکنيک تحليل محتوا، بر حسب موضوع طبقه بندي و تجزيه و تحليل شده اند.
يافته ها نشان داد که بيش ترين مطالب و مفاهيم اجتماعي، اشکال و تصاوير، اسامي، مطالب لاتين، تاريخ ها و اعداد در دانشکده فني و مهندسي مشاهده شده و کم ترين آن در دانشکده پزشکي موجود مي باشد. همچنين از بين تمامي مفاهيم ادبي و اجتماعي «عشق» بيش ترين فراواني را در هر سه دانشکده به خود اختصاص داده است. به لحاظ فراواني، پس از عشق، رابطه بين دو جنس، مسايل آموزشي (مانند امتحان، تقلب و انتقاد از استاد و ...) زندگي و اميد به آن و تأکيد بر هنجارهاي قومي و اجتماعي در رتبه هاي بعدي قرار دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 239
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی