برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

علايم محروميت در دو هفته اول بعد از زلزله در معتادان بم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت روان مرکز ملی تحقیقات علوم پزشکی کشور
 
چکیده: 

در آخرين روزهاي سال 2003 در شهر بم ايران زلزله اي به وقوع پيوست که موجب کشته شدن بيش از 30،000 نفر از جمعيت 200،000 نفري شهرستان بم شد. دراين شهر مصرف ترياک در مردان بسيار شايع بوده و مشکلاتي را پس از زلزله ايجاد کرد. هدف از اين مطالعه بررسي بروز علائم محروميت در وابستگان به مواد اپيوييدي (معتادان) و نحوه برخورد آنان با علايمشان در دو هفته اول پس از زلزله است.
اين مطالعه با استفاده از روش کيفي در شهر بم و يکي از روستاهاي اطراف آن و در 8 بيمارستان از شهرهاي کرمان وتهران که زلزله زدگان را پذيرفته بودند انجام شد. 159 نفر مورد مصاحبه قرار گرفتند که از اين ميان، 61 نفر آن ها معتاد و بقيه از خانواده معتادان، مردم بم، پزشکان، پرستاران و امدادگران بودند. پرسشگري به شيوه مصاحبه عميق با استفاده از 8 پرسش نامه نيمه ساختار يافته و باز انجام گرفت. کار ميداني 15 روز پس از وقوع زلزله به مدت دو هفته به طول انجاميد. اطلاعات کيفي حاصل با روش تحليل محتوا و به صورت دستي استخراج و تحليل شد.
حدود نيمي از معتادان مورد مصاحبه در دو هفته اول بعد از زلزله ساعت ها تا روزها علايم محروميت را تجربه کردند. حدود نيمي از معتادان مشکلات خود را با سيستم درماني در ميان گذاشته و درخواست داروهاي مسکن يا مخدر کردند، ولي علايم محروميت فقط در يک چهارم آنان با تجويز داروهاي مسکن مخدر کنترل شد و بيش از دو سوم آنان ترياک مصرف کردند. بقيه افراد از هر دو روش فوق جهت کاهش علايم محروميت استفاده کردند. با توجه به اين که در جامعه ما مصرف مواد قابل سوء مصرف رواج دارد، اين مساله در بحران هاي دسته جمعي و بلايا از اهم مسايل بهداشتي و اجتماعي مي باشد و لازم است آمادگي لازم هنگام برخورد با اين مسئله وجود داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سهیمی ایزدیان، ا.، و رحیمی موقر، آ.، و رادگودرزی، ر.، و محمدی، م.، و حسینی، م. (1383). علایم محرومیت در دو هفته اول بعد از زلزله در معتادان بم. رفاه اجتماعی, 3(13 (حقوق بشر - زنان)), 133-144. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8957Vancouver : کپی

سهیمی ایزدیان الهه، رحیمی موقر آفرین، رادگودرزی رضا، محمدی محمدرضا، حسینی مهدی. علایم محرومیت در دو هفته اول بعد از زلزله در معتادان بم. رفاه اجتماعی. 1383 [cited 2021September19];3(13 (حقوق بشر - زنان)):133-144. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8957IEEE : کپی

سهیمی ایزدیان، ا.، رحیمی موقر، آ.، رادگودرزی، ر.، محمدی، م.، حسینی، م.، 1383. علایم محرومیت در دو هفته اول بعد از زلزله در معتادان بم. رفاه اجتماعی, [online] 3(13 (حقوق بشر - زنان)), pp.133-144. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8957. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 135 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی