برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1383 , دوره  - , شماره  67 ; از صفحه 181 تا صفحه 212 .
 
عنوان مقاله: 

آيا تورم در ايران يك پديده پولي است؟

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مطالعات زيادي در دهه‌هاي اخير، در خصوص تورم در کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه انجام شده است. اگرچه يک درک عمومي‌در خصوص مفهوم تورم وجود دارد، ولي در خصوص علل آن بين اقتصاددانان اتفاق نظر وجود ندارد.
در اين تحقيق از داده‌هاي 80-1338 (2001-1960) براي انجام تجزيه و تحليل استفاده شده است. براي بررسي ارتباط بلندمدت بين نرخ تورم و سياست‌هاي پولي از سه روش اقتصاد سنجي همچون روش انگل-گرنجر، روش خود توضيح برداري با وقفه‌هاي گسترده(
ARDL) و روش يوهانسن- جوسيليوس استفاده شده است. نتايج نشان مي‌دهد که رشد 10 درصدي حجم پول منجر به افزايش سطح عمومي‌قيمت‌ها به ميزان 3 درصد خواهد شد. همچنين فرضيه پولي بودن تورم در اقتصاد ايران پذيرفته نمي‌شود، در ضمن توليد و شاخص قيمت کالاهاي وارداتي و نرخ ارز از عوامل مهم اثرگذار بر نرخ تورم در اقتصاد ايرانند.
نتايج حاصل از روش تابع عکس العمل و تجزيه واريانس نشان مي‌دهد که پول در اقتصاد ايران متغيري درون زاست و بنابراين مقامات پولي قادر به کنترل آن نيستند. سرانجام نتيجه ديگر به‌دست آمده از اين روش آنست که، چون اثرات تورمي ناشي از اعمال سياست پولي در يک دوره ظاهر نمي‌شود، بنابراين سياست پولي فعال توصيه نمي‌شود.
 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 292
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی