برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1382 , دوره  1 , شماره  3 ; از صفحه 3 تا صفحه 28 .
 
عنوان مقاله: 

مشاركت سياسي زنان و عوامل اجتماعي موثر بر آن مطالعه موردي شهرستان بندرعباس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش علوم اجتماعی، دانشگاه شیراز
 
چکیده: 
تمايل گسترده ي آحاد مردم به نيل به دموکراسي و مشارکت آنان، به ويژه زنان در امور سياست، يکي از شاخصه هاي مهم جهاني شدن در ابعاد سياسي است. بنابراين مشارکت زنان در همه ي فعاليت هاي اجتماعي مانند سياست ضروري است، به نحوي که مي توان گفت اقليت بودن زنان در امور سياسي، موجبات ناتمامي دموکراسي را در جامعه فراهم مي کند.
هدف اصلي اين پژوهش، بررسي ميزان تمايل به مشارکت سياسي زنان پاسخ گو از يک سو، و بررسي رابطه ي ميزان تحصيلات، نوع اشتغال و طبقه ي اجتماعي پاسخ گويان با ميزان تمايل به مشارکت سياسي از سوي ديگر است. در يک نمونه گيري تصادفي 218 نفر از زنان شاغل و خانه دار در شهرستان بندرعباس به عنوان افراد مورد مطالعه ي تحقيق انتخاب شدند.
يافته هاي پژوهش، نشان گر تمايل زياد زنان ايراني به مشارکت در امور سياسي حتا در مناطق محروم کشور مانند بندرعباس است. در عين حال، ميزان مشارکت زنان پاسخ گو بر حسب ميزان تحصيلات، نوع اشتغال و طبقه ي اجتماعي شان تفاوت معنادار دارد. بدين صورت که با بالا رفتن سطح تحصيلات و در مقابل، اشتغال در مشاغلي که نيازمند سطوح بالاي تحصيلي است سطح مشارکت زنان افزايش يافته و بيشترين ميزان مشارکت سياسي در ميان زنان طبقه ي متوسط ديده شده است.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 373
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی