برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  2 , شماره  4 ; از صفحه 149 تا صفحه 176 .
 
عنوان مقاله: 

پي آمد مهاجرت انفرادي مردان بر كاركرد زنان در مناطق روستايي (مطالعه موردي روستاهاي بند پي شرقي، مازندران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مطالعات زنان، دانشگاه الزهرا
 
چکیده: 
مطالعه حاضر، به تشخيص عميق تر ارتباط دوگانه ي مهاجرت مردان و کارکرد زنان روستايي مي پردازد، تا با مرتبط ساختن شرايط موجود با نيازهاي زنان، آنان را براي انطباق با شرايط تازه ياري دهد. در اين مقاله، بر آن ايم تا به اين پرسش پاسخ دهيم که چه گونه زنان خانوارهايي که سرپرست آنان به طور کوتاه مدت مهاجرت کرده اند، از عهده ي موقعيت و معيشت خود و خانواده شان بر مي آيند؛ و به طور کلي، غيبت همسر چه تأثيري بر تجارب مديريتي زنان روستايي خواهد داشت. بنابراين، به همان اندازه که اين تحقيق بر عوامل اقتصادي مهاجرت اشاره مي کند، به عوامل غير اقتصادي نيز مي پردازد.
مقاله ي حاضر، بر گرفته از پژوهشي است در استان مازندران که نشان مي دهد زنان روستايي شهرستان بابل، و از جمله بخش بندپي شرقي، همانند ديگر زنان شمال ايران، افزون بر انجام امر مربوط به خانه داري و نگه داري کودکان، در امور توليد اقتصادي نيز پابه پاي مردان کار مي کنند. در چنين شرايطي، زن، تحت سرپرستي مرد و به عنوان کارگر خانوادگي بدون مزد به شمار مي رود؛ از اين رو، نه تنها هيچ دخالتي در مديريت و بازاريابي، که هيچ کنترلي نيز بر درآمد حاصله ندارد. اين وضع، با مهاجرت مردان دچار دگرگوني هايي مي شود که به رغم افزايش مسئوليت زن و گاه، مديريت توليد، هم چنان به او به عنوان همسر مرد مهاجر نگريسته مي شود و از امکانات سرپرست خانوار بهره مند نمي گردد.
در چنين شرايطي، زنان، مديريت خانه و واحد اقتصادي را بر عهده مي گيرند. در حالي که حاکميت فرهنگ مردسالار، روستا، مانع واگذاري کامل اختيارات به زن مي شود. نتايج تحقيقات نشان داد که زنان، در نبود مردان براي جاي گزيني نيروي کار تلاش مي کنند، اما قدرت تصميم گيري زيادي ندارند. اين، در حالي است که غيبت مردان، تا حدودي امکان تجربه ي مديريت و تصميم گيري به زنان مي دهد و با افزايش زمان مهاجرت مردان، قدرت تصميم گيري زنان در امور گوناگون افزايش مي يابد و اين امور، پايگاه اقتصادي - اجتماعي بالاتري براي شان ايجاد مي کند و توان تصميم گيري در امور مربوطه را بيش تر مي سازد.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 160
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی