برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فرهنگ توسعه پايدار و محيط زيست

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا دانشگاه پیام نور مرکز گناباد
 
چکیده: 

تا پيش از دهه هشتاد در قرن بيستم، بيشتر به بعد اقتصادي توسعه تاكيد مي كردند كه نتيجه آن توسعه نيافتگي، ناپايداري توسعه و تخريب محيط زيست خصوصا در كشورهاي فقير و در حال توسعه بود. به همين سبب، از اين زمان به بعد توسعه پايدار "DEVELOPMENT SUSTAINABLE" و به بياني ديگر توسعه اكولوژيك، توسعه سبز، توسعه دوستدار طبيعت و حافظ محيط، در ميان انديشمندان جايگاهي ويژه يافت. اين نوع توسعه داراي ابعاد مختلف محيطي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و حتي سياسي است كه در ارتباط با هم فرآيند توسعه را شكل مي دهند. هر كدام از اين ابعاد در فرآيند توسعه مهم اند، اما بعد فرهنگي بسيار مهم تر و اساسي تر است. نگارنده در اين نوشتار به بعد فرهنگي توسعه پايدار تاكيد مي كند و هدف او بررسي رابطه ميان فرهنگ، توسعه پايدار و حفاظت از محيط زيست است.
وي به اين نتيجه مي رسد كه براي دستيابي به توسعه اي پايدار، لازم است يك تحول فرهنگي در جهان و خصوصا در كشورهاي فقير به عمل آيد. بر اين اساس، بشريت بايستي در سالهاي آتي به يك انقلاب معنوي، اخلاقي، عقلي و نهادي بسيار گسترده دست يابد.
از آنجا كه عامل فرهنگي در قالب فرهنگ و جزئيات آن نقش ارزنده اي در توسعه پايدار و حفاظت از محيط زيست دارد، لازم است براي دستيابي به توسعه اي جامع و اكولوژيك، عوامل مثبت و منفي فرهنگ از همديگر تفكيك شده، عوامل منفي، (موانع فرهنگي) حذف و عوامل مثبت تقويت شوند. هويت فرهنگي، فرهنگ بالنده و پيشرو از عوامل ضروري و اساسي توسعه پايدار و حفاظت از محيط زيست است. برنامه ريزي توسعه پايدار بايستي براساس فرهنگهاي مختلف بصورت پذيرد ؛ لذا تمامي فرهنگها بايستي در دانش علمي جهاني مشاركت كنند. علوم نيز بايستي در خدمت تمامي بشريت باشد و در ايجاد دركي هر چه عميقتر از طبيعت و جامعه در همگان مشاركت داشته و موجب تامين بهترين كيفيت زندگي براي آنها شده و همچنين براي نسل حاضر و آينده محيط زيستي پايدار و سالم فراهم آورد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 247
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی