برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آناليز سيستمي ، به عنوان يك الگوي پايه در روش تحقيق ژئومورفولوژي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 
استفاده از تحليل سيستمي ، در پژوهش هاي ژئومورفيك ، به عنوان يك متدولوژي مناسب ، مي تواند ما را در رسيدن به اهداف و نتايج مورد نظر كمك نمايد ، زيرا راهكارهاي سيستمي به مثابه يك چارچوب روش شناسي در تحقيقات ژئومورفولوژيكي مطرح هستند.
در مقاله حاضر ، به مفاهيم و ارزيابي كلي از تحليل سيستمي (آناليز سيستمي) و نيز كاربرد آن در مطالعات ژئومورفولوژيك پرداخته شده است. به ويژه در مورد انواع سيستم هاي ژئومورفيك و مفهوم "آستانه عمل" كه طي دهه هاي اخير ، مورد بحث بوده اند ، تاكيد شده است. به منظور استنباط بهتر از نگرش سيستمي از مثال هاي ژئومورفولوژيكي در سيستم هاي باز استفاده شده است تا از اين طريق بتوان روابط في ما بين عناصر را در هر سيستم مورفولوژيكي بازشناخت.
ارزيابي از نقش آناليز سيستمي در مطالعات ژئومورفولوژيكي پايه ، حاكي از آن است كه نگرش سيستماتيك به واحدهاي ژئومورفولوژيك و همچنين روابط متقابل بين فرآيندها و فرم ها از جمله مواردي است كه در پژوهش هاي زمين ريخت شناسي بايد مورد توجه قرار گيرند. در اين روش و به خصوص در سيستم هاي فرآيند - واكنش مي توان يك ارزيابي مناسب از "آستانه عمل" در هر واحد ژئومورفولوژيك به عمل آورد و حوادث غير مترقبه را پيش بيني نمود . نقشه سازي و مدل سازي دقيق از سيستم هاي ژئومورفيكي نيز مي تواند در استنباط صحيح از فرآيندهاي دخيل بر پديده هاي ايجاد شده، موثر باشد. نگرش سيستمي ، خود مبتني بر روش هاي ميداني و مدل هاي كمي و قابليت هاي نقشه سازي فرم ها در تحقيقات ژئومورفولوژيكي مي باشد.
در اين مقاله همچنين به نقش انرژي هاي ورودي و خروجي در سيستم هاي ژئومورفيكي باز و تاثيرات آنها بر شدت و ضعف فرآيندهاي ديناميكي اشاره شده است. اهداف اصلي مقاله حاضر عبارتند از :
الف- نقش آناليز سيستمي در مطالعات ژئومورفيكي .
ب- تشخيص آستانه هاي عمل در هر سيستم ژئومورفي از طريق نگرش سيستمي در آن.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 205
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی