برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مصونيت پارلماني در حقوق كيفري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه حقوق دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

ضرورت صيانت از نهاد پارلمان و اعضاي آن سبب گرديده تا امتياز ويژه اي تحت عنوان مصونيت پارلماني در قوانين اساسي يا عادي اغلب کشورها تعيين و تضمين شود. اين تأسيس قانوني به منظور تأمين آزادي بيان و حفظ استقلال نمايندگان، در راستاي انجام و ايفاي مطلوب وظايف پيش بيني شده است. در توجيه و تبيين فلسفه وجودي آن، نظريه هاي مختلفي همچون "نظريه حسن خدمت" و "اعتبار شخصيت حقوقي نمايندگان" ارائه گرديده است. در اين زمينه، "دکترين ضرورت" به عنوان مهمترين مبناي نظري مطرح مي شود.
حمايتهاي قانوني ناظر بر مصونيت پارلماني در دو صورت کلي با آثار و اوصاف متمايز قابل بررسي است؛ صورت اول، مبين بهره مندي نمايندگان از مصونيت در قبال اظهارات، آرا و عقايد مطرح شده به سبب ايفاي وظايف نمايندگي است که در اصطلاح "اصل عدم مسئوليت" ناميده مي شود. صورت دوم، نمايندگان را جز به تجويز پارلمان مربوط در برابر پيگردهاي قانوني، توقيف، حبس و ساير اقدامات قضايي به جهت اعمال غير مرتبط و خارج از حدود وظايف نمايندگي حمايت مي کند و مانع از امکان تعقيب فوري آنها به سبب جرائم انتسابي مي شود. اين نوع از مصونيت که در حقيقت دنباله منطقي عدم مسئوليت نمايندگان در قبال وظايف پارلماني است، اصل تعرض ناپذيري نام گرفته است.
موضوع هر يک از کشورهاي جهان در ارتباط با صور مصونيت پارلماني تا حدي متفاوت است. در برخي کشورها فقط يکي از اين دو صورت پذيرفته شده و در برخي ديگر، هر دو صورت به منظور تضمين کامل مصونيت نمايندگان به رسميت شناخته شده است. به ترتيب از اين رويکردها به عنوان رويکرد تفريدي و رويکرد تلفيقي ياد مي شود. در ايران، رويکرد نخستين مبني بر عدم مسئوليت نمايندگان به سبب اظهارات، در قالب اصل 86 ق.ا. پذيرفته شده است. صحت اين پذيرش از منظر فقه پويا قابل تأييد است و مصالح و ضرورتهاي حادث، مقتضي همگامي با ساير کشورهاي پذيرنده اصل مصونيت پارلماني است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حبیب زاده، م.، و موسوی مجاب، س. (1382). مصونیت پارلمانی در حقوق کیفری. مدرس علوم انسانی, 7(4 (پیاپی 31)), 47-100. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8762Vancouver : کپی

حبیب زاده محمدجعفر، موسوی مجاب سیددرید. مصونیت پارلمانی در حقوق کیفری. مدرس علوم انسانی. 1382 [cited 2021September19];7(4 (پیاپی 31)):47-100. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8762IEEE : کپی

حبیب زاده، م.، موسوی مجاب، س.، 1382. مصونیت پارلمانی در حقوق کیفری. مدرس علوم انسانی, [online] 7(4 (پیاپی 31)), pp.47-100. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8762. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی