برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مفهوم اكثريت مطلق

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی
 
چکیده: 

قانونگذار ايران در ماده 15 قانون تشکيلات و وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي کشور و انتخاب شهرداران، ملاک اعتبار تصميمات شوراهاي اسلامي را اکثريت مطلق آراي حاضرين قرار داده، در حالي که در اين قانون تعريفي از اکثريت مطلق ارائه نکرده است.
در لغتنامه هاي مشهور فارسي و فرهنگهاي حقوقي به اتفاق از اکثريت مطلق به "نصف به علاوه يک [جمعيتي]" ياد شده، در حالي که در برخي از قوانين از اکثريت مزبور به بيش از نصف تعبير شده است. مشابه همين تعاريف بدون اشاره به عنوان "اکثريت مطلق" در لايحه قانوني اصلاح قانون تجارت مصوب 1347 نيز آمده است. لکن، هيچيک از تعاريف مزبور به لحاظ اختلاف در تعريف، و يا سکوت قانونگذار در عمل مشکل شوراها يا مجامعي را که با عدد فرد تشکيل مي شوند مرتفع نساخته است به همين دليل همواره از آغاز تشکيل شوراها در نصاب اعتبار تصميمات آن ميان اعضا و مجريان اختلاف نظر بوده است.
به عبارت ديگر هنوز جاي اين پرسش باقي است که آيا در مقام سکوت قانونگذار در تعريف اکثريت مطلق با توجه به تعريف لغوي آن (نصف به علاوه يک)، يا در مواقعي که قانونگذار خود اين اکثريت را به همين مضمون تعريف کرده است، عدد اعشاري حاصل از اعمال تعريف را به طرف اقل يا اکثر بايد حمل کرد؟
مقاله حاضر ضمن نقد مفاهيم اکثريت نسبي وخاص، به بررسي آ ثار و نتايج حاصل از هر يک از تعاريف دوگانه اکثريت مطلق در مجامع و شوراهايي که با عدد زوج يا فرد تشکيل مي شوند، پرداخته است و در نهايت به اين نتيجه رسيده که اکثريت مطلق در هر حال داراي يک تعريف است و آن تعريف چيزي جز بيش از نصف جمعيتي نيست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسین زاده، ج. (1382). مفهوم اکثریت مطلق. مدرس علوم انسانی, 7(4 (پیاپی 31)), 27-46. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8755Vancouver : کپی

حسین زاده جواد. مفهوم اکثریت مطلق. مدرس علوم انسانی. 1382 [cited 2021September19];7(4 (پیاپی 31)):27-46. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8755IEEE : کپی

حسین زاده، ج.، 1382. مفهوم اکثریت مطلق. مدرس علوم انسانی, [online] 7(4 (پیاپی 31)), pp.27-46. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8755. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 3830 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی