برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1381 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 91 تا صفحه 115 .
 
عنوان مقاله: 

مواد مخدر: مسايل روش ‌شناسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه اسکس انگلستان- گروه علوم اجتماعی دانشگاه تربیت معلم تهران
 
چکیده: 

مساله مواد مخدر و اعتياد سال هاست كه به يك مساله اجتماعي عمده تبديل شده و برنامه مبارزه با آن دستور كار دولت ها و مجامع بين المللي قرار گرفته است. مواجهه با اين مساله مزمن و پيچيده، مستلزم شناخت دقيق ابعاد مساله است. در عرصه خطير مبارزه با مصرف مواد مخدر و اعتياد، برنامه هايي موفق خواهند بود كه بر اساس ارزيابي واقعگرايانه از گستردگي و كيفيت مساله طراحي و اجرا شوند.
تحقق شرايط فوق به معناي آن است كه پژوهش درباره مساله مواد مخدر بخش غيرقابل تفكيك يك راهبرد كارآمد مبارزه با آن است. چنانچه طرح ها و برنامه هاي مواد مخدر بر اساس يافته هاي پژوهشي طراحي نشوند و با پژوهش هاي روشمند ارزيابي و جرح و تعديل نگردند، نمي توان به كارآمدي آنان اميدوار بود.
با آن كه ايران يكي از كشورهايي است كه در آن مساله سوء مصرف مواد مخدر و اعتياد سال هاست كه به يكي از مسايل حاد اجتماعي تبديل شده است، پژوهش هاي روشمند و مستمر براي شناخت دقيق تر موضوع هنوز در جايگاه شايسته اي قرار نگرفته است. با توجه به ضرورت پژوهش درباره مساله مواد مخدر، در اين مقاله تلاش مي شود تا منابع اطلاعاتي و روش هاي پژوهش در آن حوزه مورد بررسي انتقادي قرار گيرند. و در پايان، هدف ها و محورهاي اصلي يك راهبرد بلند مدت مبارزه با مواد مخدر مطرح شوند.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سراج زاده، س. (1381). مواد مخدر: مسایل روش ‌شناسی. مجله جامعه شناسی ایران, 4(1), 91-115. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8748Vancouver : کپی

سراج زاده سیدحسین. مواد مخدر: مسایل روش ‌شناسی. مجله جامعه شناسی ایران. 1381 [cited 2021September23];4(1):91-115. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8748IEEE : کپی

سراج زاده، س.، 1381. مواد مخدر: مسایل روش ‌شناسی. مجله جامعه شناسی ایران, [online] 4(1), pp.91-115. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8748. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 273 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی