برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1380 , دوره  9 , شماره  33 ; از صفحه 149 تا صفحه 159 .
 
عنوان مقاله: 

آثار سياست هاي دولت در زمينه هاي اعتباري- تسهيلاتي و ارزي بر بهره وري نيروي كار در صنايع روستايي سيستان و بلوچستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين پژوهش، تاثير بعضي از سياست هاي اقتصادي دولت بر بهره وري نيروي كار صنايع روستايي استان سيستان و بلوچستان بررسي شده است.
استان سيستان و بلوچستان يكي از استان هاي راهبردي از نظر موقعيت مكاني است ولي با مشكل مهاجرت و بيكاري و در پي آن، محروميت رو به رو است كه دولت مي‌تواند براي بر طرف كردن مشكلات اين استان از راه سياستگذاري و حمايت از صنايع اقدام كند.
بهره وري نيروي كار در صنايع روستايي بر اين استان در دو سطح مورد تحليل قرار گرفته است؛ نخست، در سطح خرد، با استفاده از تحليل تابع توليد، يك تابع كاب- داگلاس برآورد شده و بر اساس آن، بهره وري جزئي عوامل در هر گروه از صنايع به بحث گذاشته شده است، سپس، در سطح كلان، اثر سياست هاي دولت، اعم از سياست هاي ارزي و پولي و سياست هاي عمراني، ‌با بهره گيري از مدل پانل ديتا، مورد بحث قرار گرفته است. در اين پژوهش نشان داده مي شود كه در دو بخش، بازده كاهنده نسبت به مقياس وجود دارد و در همين دو بخش، يعني صنايع كاني غير فلزي و صنايع فلزي ، اثر تسهيلات اعطايي بانك ها بر بهره وري منفي است. به سخن ديگر، به علت بازده كاهنده، افزايش تسهيلات اعطايي، كه به صورت سرمايه در گردش عمل مي كند، بهره وري نهايي را مي كاهد، بنابراين در بخش پيشنهادها، تاكيد بيشتري بر صنايع غذايي، نساجي، شيميايي و سلولزي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صادقی، ا.، و سپهردوست، ح. (1380). آثار سیاست های دولت در زمینه های اعتباری- تسهیلاتی و ارزی بر بهره وری نیروی کار در صنایع روستایی سیستان و بلوچستان. اقتصاد کشاورزی و توسعه, 9(33), 149-159. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8675Vancouver : کپی

صادقی احمد، سپهردوست حمید. آثار سیاست های دولت در زمینه های اعتباری- تسهیلاتی و ارزی بر بهره وری نیروی کار در صنایع روستایی سیستان و بلوچستان. اقتصاد کشاورزی و توسعه. 1380 [cited 2021September28];9(33):149-159. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8675IEEE : کپی

صادقی، ا.، سپهردوست، ح.، 1380. آثار سیاست های دولت در زمینه های اعتباری- تسهیلاتی و ارزی بر بهره وری نیروی کار در صنایع روستایی سیستان و بلوچستان. اقتصاد کشاورزی و توسعه, [online] 9(33), pp.149-159. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8675. 

 
بازدید یکساله 96 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی