برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1380 , دوره  9 , شماره  33 ; از صفحه 119 تا صفحه 147 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي امكانات مشاركت كشاورزان و سازمانهاي محلي در مديريت شبكه‌ هاي آبياري و زهكشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

شبكه آبياري و زهكشي درودزن يكي از پيشرفته ‌ترين شبكه هاي آبياري و زهكشي كشور و نيز بزرگترين شبكه آبياري و زهكشي در استان فارس به شمار مي‌آيد. بر اين اساس در پژوهش حاضر، به منظور ارزيابي و تعيين نقش سازمان هاي محلي در مديريت شبكه هاي آبياري و زهكشي، اين شبكه انتخاب شده و مورد مطالعه قرار گرفته است. آمار و اطلاعات مورد نياز از راه مصاحبه و تكميل 44 پرسشنامه به طور تصادفي از سازمان هاي محلي موجود در محدوده شبكه آبياري و زهكشي درودزن به دست آمده است.
نتايج اين مطالعه نشان مي دهد كه سازمانهاي محلي فعال موجود در محدوده شبكه آبياري و زهكشي درودزن دربرگيرنده شركت هاي تعاوني روستايي، شركت هاي تعاوني توليد كشاورزي و شوراهاي اسلامي روستاهاست و در اين ميان شركت هاي تعاوني روستايي موقعيت مناسبي براي فعاليت در زمينه مسايل مربوط به آب نداشته اند و واگذاري نقش نظارتي به شوراهاي اسلامي روستايي نيز مي‌تواند مناسبتر از دخالت اين شوراها در مسايل مربوط به آب كشاورزي باشد. همچنين در مناطقي كه شركت هاي تعاوني توليد كشاورزي وجود داشته باشد مي توان با به كارگيري اين تعاونيها به انتقال مديريت آبياري به كشاورزان پرداخت. در مناطقي نيز كه شركت هاي تعاوني توليد روستايي وجود ندارد، به تشكيل انجمن هايي با عضويت آب بران نياز است. در اين صورت افزودن عمليات ديگري مانند بازاريابي محصولات و خريد نهادهاي مورد نياز مي‌تواند به موفقيت بيشتر اين انجمنها كمك كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نجفی، ب.، و شیروانیان، ع. (1380). بررسی امکانات مشارکت کشاورزان و سازمانهای محلی در مدیریت شبکه‌ های آبیاری و زهکشی. اقتصاد کشاورزی و توسعه, 9(33), 119-147. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8674Vancouver : کپی

نجفی بهاالدین، شیروانیان عبدالرسول. بررسی امکانات مشارکت کشاورزان و سازمانهای محلی در مدیریت شبکه‌ های آبیاری و زهکشی. اقتصاد کشاورزی و توسعه. 1380 [cited 2021September23];9(33):119-147. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8674IEEE : کپی

نجفی، ب.، شیروانیان، ع.، 1380. بررسی امکانات مشارکت کشاورزان و سازمانهای محلی در مدیریت شبکه‌ های آبیاری و زهکشی. اقتصاد کشاورزی و توسعه, [online] 9(33), pp.119-147. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8674. 

 
بازدید یکساله 161 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی