برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1380 , دوره  9 , شماره  33 ; از صفحه 97 تا صفحه 117 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل موثر بر بهره وري صنايع كوچك روستايي مطالعه موردي: استان خراسان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سياستگذاران و مردم اميد زيادي به توسعه صنايع كوچك روستايي دارند. اين صنايع مي‌تواند نقش در خور توجه و موثري در اشتغالزايي و كسب درآمد براي روستاييان و توزيع مساوي تر درآمد در نواحي روستايي و مانند آن داشته باشد. به منظور رسيدن به اين هدف و جايگاه مورد نظر در فرآيند توسعه، صنايع ياد شده بايد داراي بهره وري بالايي باشد.
در اين پژوهش بهره وري نيروي كار، سرمايه، انرژي و نيروي كل عوامل توليد صنايع كوچك روستايي استان خراسان طي دوره 1377-78 مطالعه و براي سنجش شاخص‌هاي بهره وري از رويكرد تابع توليد و شاخصي استفاده شده است. به منظور اندازه گيري بهره وري كل عوامل توليد نيز شاخص كندريك به كار رفته است. داده هاي مقطعي مورد نظر از راه پرسشنامه از 83 واحد توليدي گرد آوري و نمونه ها به صورت تصادفي از 6 گروه صنايع استان انتخاب شده است.
نتايج اين پژوهش نشان مي دهد كه عوامل متعددي بر توليد اين صنايع موثر است ولي هزينه نيروي كار، مواد اوليه، انرژي و سرمايه اهميت بيشتري در توليد دارند. در اين پژوهش همچنين عوامل موثر بر بهره وري كل عوامل توليد نيز مورد بررسي قرار گرفته و نتايج نشان داده است كه تعداد نيروي كار، ارزش افزوده، هزينه مواد اوليه و هزينه سرويسكاري تاثير بيشتري بر بهره وري داشته اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 153
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی