برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بازار مواد مخدر در ايران (قيمت، مصرف و تاثيرگذاري توليد خارجي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
 
چکیده: 

جنبه هاي اقتصادي اعتياد تنها شامل رفتار مصرف كننده، انگيزه ها و ساز و كارهاي توليد، حمل و نقل و توزيع و نقش قيمت و درآمد نمي شود، بلكه به طور عمده بايد با ساختار اقتصاد سياسي سروكار پيدا كند. درآغاز، مقاله هاي ذوقي و عمومي و گاه بررسي هاي اثبات گرايانه تقليل گرا و متكي به الگوهاي فرضي نوكلاسيكي به طور محدودي منتشر مي شدند. در كنار آن به طور محدودتري اقتصاددانان راديكال جنبه هاي اقتصاد سياسي و اقتصاد اجتماعي اعتياد را به گونه اي منتقدانه به بحث مي گذاشتند. امروز هم انواع مطالعات و تحقيقات اقتصادي متعارف انتقادي و سيستمي درباره مواد مخدر در جريان است. اين مقاله با روشي سيستمي به ساختارهاي اقتصاد سياسي و اقتصاد اجتماعي مربوط به كليت قاچاق و اعتياد مي پردازد و بر آن است كه انگيزه هاي نيرومندي براي توليد و مصرف وجود دارد. اين انگيزه ها، گذشته از مراحل فردي و استثنايي، از همان جا ناشي مي شوند كه خود به دوام ساختار نابهنجار اجتماعي و تشويق به مصرف كمك مي كند. روند افزايش مصرف از نابساماني هايي مايه مي گيرد كه مربوط به كاركردهاي نابسامان اقتصاد سياسي اند از جمله فقر و بيكاري و محروميت و وجود شبكه قدرتمند قاچاق كه با مديريت هاي سياسي نيز ارتباط جدي دارند.
اما راه حل هاي اساسي در گرو حذف بازدارنده اصلي و دگرگوني ساختارهاي پديدآورنده اين آسيب هستند. با اين وصف، با اتخاذ روش هاي موثر ريشه اي، به رغم دوام ساختارهاي اساسي زاينده نابهنجاري مي توان مهار را به طور جدي و موثر بالا برد و هزينه هاي اجتماعي آن را به مقدار اساسي كاهش داد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
    exInvalid object name 'SCHOLAR.DBO.tbl_ref_fa'.
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رییس دانا، ف. (1381). بازار مواد مخدر در ایران (قیمت, مصرف و تاثیرگذاری تولید خارجی). مجله جامعه شناسی ایران, 4(2 (ویژه نامه آسیب های اجتماعی در ایران)), 92-109. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8653Vancouver : کپی

رییس دانا فریبرز. بازار مواد مخدر در ایران (قیمت, مصرف و تاثیرگذاری تولید خارجی). مجله جامعه شناسی ایران. 1381 [cited 2021September19];4(2 (ویژه نامه آسیب های اجتماعی در ایران)):92-109. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8653IEEE : کپی

رییس دانا، ف.، 1381. بازار مواد مخدر در ایران (قیمت, مصرف و تاثیرگذاری تولید خارجی). مجله جامعه شناسی ایران, [online] 4(2 (ویژه نامه آسیب های اجتماعی در ایران)), pp.92-109. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8653. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 218 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی