برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارتباط آموزش عالي و بازار كار در ژاپن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

نگارنده در اين مقاله با بررسي ارتباط نظام آموزش عالي و بازاركار، بر آن است كه با رويكردي فرهنگي و اجتماعي، موضوع اشتغال دانش آموختگان آموزش عالي و ارتباط آن با ساختار صنعت و نحوه رقابت در بازار كار را تجزيه و تحليل كند و تأثير عوامل اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و نظام استخدام مادام العمر را بر فرآيند انتخاب داوطلبان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي نشان دهد. به علاوه، تجربه سازنده ژاپن در زمينه ارتباط اثر بخش دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي و بازار كار را با تأكيد بر مباني فرهنگي و اجتماعي آنها و با هدف بهره گيري مديران، سياست گذاران و پژوهشگران بخش هاي مختلف آموزش عالي و سازمان ها و شركت هاي دولتي و خصوصي ايران معرفي كند.
مطالعه موردي تجربه ژاپن نشان مي‌دهد كه در برنامه ريزي آموزش عالي بايد بيش از روش هاي پيش بيني نيروي انساني، رويكرد تحليل نيروي انساني را مد نظر قرار داد و با تأكيد بر ضرورت تحليل بازار كار و در نظر داشتن عوامل مؤثر بر رقابت در بازار كار به نحوه بازخورد آموزش عالي در بازار كار توجّه كرد. رويكردهاي اقتصادي و اجتماعي اشتغال و راهكارهاي ايجاد هماهنگي ميان نيازهاي واقعي بازار كار و توانايي هاي حرفه اي را متنوع، منعطف و همگاني ساخت. به علاوه، همراه با تأكيد بر برنامه هاي آموزشي رسمي به گسترش دوره هاي آموزش حين كار براي پرورش حرفه اي نيروي انساني شاغل- كه افزايش ميزان ماندگاري در شغل را در پي دارد- توجّه نمود و با در نظر داشتن تأثير نظام استخدامي بر رقابت در بازار كار، بر دانش افراد به عنوان سرمايه انساني همراه با مهارت هاي كار گروهي و يادگيري مشاركتي به عنوان سرمايه روابط انساني تأكيد كرد.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سرکارآرانی، م. (1380). ارتباط آموزش عالی و بازار کار در ژاپن . علوم انسانی الزهرا, 11(37-38), 237-280. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8644Vancouver : کپی

سرکارآرانی محمدرضا. ارتباط آموزش عالی و بازار کار در ژاپن . علوم انسانی الزهرا. 1380 [cited 2021September23];11(37-38):237-280. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8644IEEE : کپی

سرکارآرانی، م.، 1380. ارتباط آموزش عالی و بازار کار در ژاپن . علوم انسانی الزهرا, [online] 11(37-38), pp.237-280. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8644. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 199 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی